Радио Милева
како да доживеала старост

Несомнено наликува на Лејди Ди, а некогаш беше вљубена во сегашниот крал Чарлс – ова е сестрата на принцезата Дијана (фото) 

Несомнено наликува на Лејди Ди, а некогаш беше вљубена во сегашниот крал Чарлс – ова е сестрата на принцезата Дијана (фото) 

Приказната за британското кралско семејство би можела да претставува добро сценарио за сапунска серија.

Сè што им се случи на членовите на ова семејство и на оние кои ги опкружуваат, навистина наликува на филм.

Дел од тоа е и приказната за постарата сестра на принцезата Дијана. Таа е Лејди Сара Мекоркудал, а нејзиното полно име е Елизабет Сара Лавинија Мекоркудал. Родена е во 1955 година, а медиумите понекогаш ја нарекуваат „мозокот на семејството Спенсер“.

Објавени се неколку биографии на принцезата Дијана, која го загуби животот во трагична сообраќајна несреќа, а во една од нив стои дека Лејди Ди со голема почит гледала кон Сара.

Но, она што им привлекува внимание многу повеќе е тоа што Сара некогаш била во врска со идниот сопруг на Дајана, Чарлс, пред нејзината сестра.

Сара и Чарлс, кој тогаш беше принц и престолонаследник, имаа кратка врска во 1977 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 👑 (@royalsaddicted)

Сара дури и ги запознала Чарлс и Дијана.

– Ги запознав, јас бев Купидон – рече еднаш на шега Сара, кога Чарлс и Дијана се верија. Пред неколку децении се пишуваше дека Чарлс наводно ја оставил Сара затоа што пред него имала многу момчиња, додека Дијана била девица.

Ова го направи „подобар избор“ за принцезата и идната кралица.

– Сестра ми излегуваше со него, но мене повеќе ми одговараат бидејќи немам минато зад мене. Не бегав од кревет во кревет – се вели дека еднаш изјавила Лејди Ди.

Како што тогаш објавија медиумите, Сара целосно го поддржала бракот на Дајана и Чарлс. Кога Дајана и Чарлс се венчаа. Сара беше во среќна врска со Нил Мекоркудал, со кој има три деца.

Според многумина, Сара и Дијана многу личеле една на друга, а многумина претпоставуваат дека така би било и денес да беше жива Лејди Ди.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Профимедиа

Останати вести од Радио Милева