Радио Милева
Печат во времето

Непознати детали од животот на Ана Бекута: „Кога го родив синот не сакаа да ме вработат ни како кафе куварка“

Непознати детали од животот на Ана Бекута: „Кога го родив синот не сакаа да ме вработат ни како кафе куварка“
фото:ана бекута/инстаграм принтскрин

Пејачката Ана Бекута е една од најдобрите српски изведувачи на народна музика. Ретко зборува за својот приватен живот, а сега ја отвори душата и откри непознати детали од своето минато.

– Веднаш станав свесна дека тој е човекот на мојот живот. Не на првиот, туку на нашиот втор состанок. Беше приватна седенка и присуствуваше покојниот Бата Живојиновиќ, во тоа време тие се согласија да ја објават неговата книга. Мојот пријател свиреше за нив и ме покани. Кога г-дин Мркоњиќ седеше таму, кој веднаш скокна од столот, тој ни послужи, а таа вечер на собирот, сè ми стана јасно – рече Ана.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Bekuta (@anabekuta1)

Ана Бекута откри дека не можела да најде работа ни како како кафе куварка четири години.

– Кога го родив Игор на 17 години, ми требаше брзо да се снајдам за да се издржувам себеси и другите. Потоа почнав да пеам, мајка ми беше против, а татко ми ме поддржуваше. Пеев четири години и се обидував да најдам работа, но немаше работа за мене во Прибој, не можев ниту да се вработам како кафе куварка – изјави Ана во емисијата „Печат во времето“.

Останати вести од Радио Милева