Радио Милева
Лошото го остави зад себе

Некогаш најубавиот глумец во бивша Југославија после болеста повеќе не е ист: Погледнете како денес изгледа Аљоша Вучковиќ (фото)

Некогаш најубавиот глумец во бивша Југославија после болеста повеќе не е ист: Погледнете како денес изгледа Аљоша Вучковиќ (фото)

Тој е еден од уметниците кои ја одбележаа југословенската актерска сцена, особено се паметат неговите улоги во популарните ТВ серии „Враќање на непишаното“ и „Бољи живот“, а болеста на Аљоша Вучковиќ, со која се бореше со години, го попречи овој одлична актер на многу начини.

Во 2018 година, тој откри дека се бори со тешка болест и се повлече од јавниот живот, а за неговата лоша здравствена состојба сведочат фотографиите на едно од неговите ретки јавни настапи.

Аљоша бил на лекување во белградска болница, а кога заминал на домашно опоравување рекол:

– Ништо не правам и не можам да работам. Болен сум и не се чувствувам добро, тоа е една од причините зошто не глумам – изјавила Аљоша за „Курир.рс“, не сакајќи да открие детали за болеста.

Женскиот миленик, со поддршка од сопругата Едита, како и од ќерките Леана и Сара, ги остави болните години зад себе и почна со театарски претстави и серии, а неодамна се појави и во реклама.

фото:Принтскрин/АТА Images

Останати вести од Радио Милева