Лице в Лице
Има и тешки денови

„Не живеам од пеење“: Тијана Дапчевиќ за актерската кариера и препреките со кои се соочила во улогата на Ула

„Не живеам од пеење“: Тијана Дапчевиќ за актерската кариера и препреките со кои се соочила во улогата на Ула
фото:тијана дапчевиќ/инстаграм/принтскрин

Тијана Дапчевиќ изминатиот период беше во Скопје, а причината за подолгиот престој беше снимањето на петтата сезона на македонскиот ситком „Преспав“ каде ја игра улогата на Германката Ула.

Српските медиуми исто така се интересираат за овој нејзин актерски ангажман, а таа се потруди да открие како се носи со глумата, улогата на Ула, популарноста на „Преспав“,коронавирусот и сл.

Завршив со снимањето на македонскиот ситком, кој е многу популарен во Македонија. Тоа е ситком што се емитува на јавниот сервис веќе пет години. Продуцентска куќа од Бугарија излезе со идеја да купи четири сезони, сега петта, а  се емитува и во БиХ. За жал, никој во Србија сè уште нема пари да ја купи оваа комична серија – вели Тијана, а пренесува Ало.рс и додава:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Преспав (@pansionprespav)

– Ја толкувам главната улога, строга и остра Германка Ула, кој е мажена со Македонец кој е сопственик на пансион на Преспанското Езеро. Како Ула, инсистирам сè да биде според правилата и нормите, сè работи и ништо не се работи, приказната е многу интересна. Интелигентниот хумор е во прашање, дијалозите се врвни, ние веќе сме добро координиран тим. Играм рамо до рамо со популарни актери, а гостуваа и Анѓелка Прпиќ, Никола Којо и многу други актери беа наши гости.

Дапчевиќ открива дека и недостигаат настапи за време на пандемијата на вирусот корона, но дека се помирила со моменталната состојба на музичката сцена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Преспав (@pansionprespav)

– Не живеам од пеење некое време.

Ситуацијата е таква каква што е – Тијана објаснува дека снимањето во Македонија е тешко и дека, како и нејзините колеги, таа ги следи сите пропишани мерки:

– Сè работи со маски, сите се исплашени, психозата е во ненормални количини. Страшно е. Се почитуваат сите мерки за заштита. Отидовме во Македонија на 28 септември, се тестиравме, веднаш добивме, благодарение на Бога, негативни резултати. Продукцијата побара од нас да бидеме сериозни. Одевме од студио до дома, и тоа е тоа. Немавме други движења. Сè беше снимено без проблеми, штом завршивме, се вратив во Белград и сега ќе останам некое време во Србија.

Пејачката открива дека била многу нервозна на почетокот на снимањето на ситкомот, но дека го надминала со својата љубов кон глумата.

– Бог ме погалил кога бев мала, велат дека сум талентирана. На почетокот, сите бевме нервозни затоа што дотогаш никој од тие актери немаше контакт со ситкомот, но таму се снима по една епизода на ден, тоа е ужасно тешка и напорна работа, но и радост да се направи нешто што го сакате. Не одам на работа да работам, но да уживам, навистина се чувствувам така затоа што ја сакам мојата работа. Има и неколку тешки денови, но сето тоа минува, поентата е само во тоа што луѓето го сакаат тоа што го правиш – заклучи Тијана Дапчевиќ.

Останати вести од Лице в Лице