Промотер

„Не успеа да се израдува на тоа што го направи“: Ферус Мустафов и го напиша последниот хит на Соња „Динамит“ – „Опасно ме гледаш“ (ВИДЕО)

„Не успеа да се израдува на тоа што го направи“: Ферус Мустафов и го напиша последниот хит на Соња „Динамит“ – „Опасно ме гледаш“ (ВИДЕО)

Познатата македонска пејачка, која живее и работи во Австралија, Соња, која сите ја познаваат по прекарот „Динамит“, добиен по нејзин познат хит, ја отпеа последната песна на кралот на ромската музика Ферус Мустафов.

За песната „Опасно ме гледаш“, музиката ја напиша токму Ферус, текстот и аранжманот се на Љупчо Соколовски, а снимена е во студиото „Сити саунд“.

За оваа песна Соња, заедно со „Блек меџик“ сними и спот. Видеото е направено во Скопје, а во него се појавуваат музичарите Новица Соколовски и Зоран Стефаноски, танчерки, но и Ферус, во негов стил, во познатиот бел костум.  Спотот и песната се снимени во април и ова е негово последно појавување, пред сериозно да се разболи, а потоа и почине.

Затоа, како што вели Соња, почекала со промоција на песната и спотот бидејќи веста за неговата смрт ја шокирала и не можела да се соземе, особено што засекогаш ќе и останат сеќавањата на тоа дружење.

-Јас и Ферус работно ги поминавме тие денови и во дружење, не знаејки дека се тоа негови последни денови. Многу ми е жал што Ферус не успеа да се израдува на тоа што го направивме. Неговиот тон нема да го има ниеден саксофонист. Беше маестрален. Се дружевме две недели. Последниот ден побара да одиме во слаткарница. Бевме со Зоран, неговиот син Илми и ќеркичката Мелек. Последното парче торта во неговиот живот го изедовме заедно, вели тажно Соња и додава:

-Со неговите шеги и денес живееме. И во Австралија секогаш кога доаѓал сме настапувале заедно. Навистина беше народен човек. На секој сакал да му помогне, да му биде „отскочна даска“. Кога се договаравме за спотот, тој рече и јас ќе дојдам. И дојде, во неговиот препознатлив бел костум. Цел ден снимавме и се смеевме. Па дури и ме советуваше. Ми рече – вака потпри се како Лепа Брена. Се изнасмеавме. Остави Ферус простор и да го споменуваме и да пееме, вели Соња.

Соња е при крај и со нејзниниот втор албум, на кој ќе има нови фолк хитови, преработки, но и едно изненадување. Албумот ќе излезе идниот месец.

Останати вести од Промотер