Радио Милева
„Мојата љубовна приказна“

Не само љубов на прв поглед, туку Ервин Бах, вториот сопруг на Тина Тарнер и го продолжи животот (ВИДЕО)

Не само љубов на прв поглед, туку Ервин Бах, вториот сопруг на Тина Тарнер и го продолжи животот (ВИДЕО)

Љубовниот живот на Тина Тарнер бил полн со подеми и падови, а вистинската љубов ја нашла со Ервин Бах откако побегнала од својот прв соруг, насилникот, Ајк Тарнер, пренесува Н1инфо.рс.

Ервин и Тина Тарнер имаа 38-годишна љубовна врска која траеше до нејзината смрт.

Таа го опиша нејзиниот втор сопруг како ѝ помага да ја пронајде среќата и рече дека се поврзале од моментот кога го погледнала на аеродромот во Дизелдорф во Германија во 1985 година.

Бах, 16 години помлад од Тина, никогаш не се плашел од нејзината слава, талент или успех и бил константно покрај неа. Тој дури и го донираше сопствениот бубрег во април 2017 година за да и го спаси животот.

Кралицата на рокенролот му се заблагодари што ја научил како да „сака без да се откажува од тоа што е“, откако нејзиниот прв брак со Ајк Тарнер беше оптеретен од физичко и емоционално малтретирање.

На Тина ѝ останаа два од четирите сина и нејзиниот сопруг Бах (67).

Тарнер го запознала Бах, шеф на европската издавачка куќа ЕМИ, на аеродромот во Дизелдорф во 1985 година, кога беше испратен да ја поздрави. Двојката рече дека тоа е љубов на прв поглед.
„Нејзиниот менаџер Роџер ме замоли да ја земам Тина“, се сеќава Бах во документарниот филм на ХБО од 2021 година, Тина.

„Така Роџер ми рече „Тина, се возиш со Ервин“, а јас сакав да одам“.

За Тина тоа беше љубов на прв поглед: „Беше навистина толку убав“. Моето срце забрзано чукаше, а рацете ми се тресеа“.

Тина изјавила дека рацете и биле ладни и рекла дека тогаш сфатила дека тоа е она што го нарекуваат љубов на прв поглед.

„О Боже мој, не сум подготвена за ова“, си рекла тогаш Тина.

Двојката ја започна својата врска истата година и Тина продолжи да работи со ЕМИ за да ја дистрибуира нејзината музика во странство.
„Заљубувањето во мојот сопруг, Ервин, беше уште една вежба за напуштање на мојата комфорна зона, отворена за неочекуваните подароци што ги нуди животот“, напиша таа во „Среќата станува ти: Водич за да го промениш својот живот на добро“.

„Денот кога го сретнав Ервин за прв пат, на аеродромот во Германија, требаше да бидам премногу уморна од летот, премногу зафатена размислувајќи за мојата концертна турнеја“, додаде таа.
„Но, го забележав и веднаш почувствував емотивна врска. Дури и тогаш, можев да го игнорирам она што го чувствувам – можев да ги слушам духовите гласови во мојата глава кои ми кажуваа дека не изгледав добро тој ден или дека не треба да размислувам за романса бидејќи никогаш не завршува добро“.

Наместо тоа, го слушав моето срце“. Ја напуштив мојата комфорна зона и сакав да го запознаам Ервин. „Тој едноставен прв состанок доведе до долга, убава врска и мојот единствен вистински брак“, рече Тарнер тогаш.

Поминаа 27 години пред Бах и Тарнер, тогаш 73 годишна, конечно да решат да се венчаат на граѓанска церемонија на брегот на езерото Цирих во Швајцарија во 2013 година.

Неколку дена по венчавката, тие приредија раскошна забава исполнета со ѕвезди во нивниот екстравагантен швајцарски дом каде Опра Винфри и Дејвид Боуви беа меѓу 120-те гости.

Во делови од нејзините мемоари „Мојата љубовна приказна“, откриени ексклузивно за Дејли Мејл, Тарнер рече: „Денот на мојата венчавка не можеше да биде посовршен или спектакуларен и никому не му пречеше што невестата имаше 73 години“.

„Сама ја организирав целата работа, што вклучуваше увоз на повеќе од 100.000 рози за украсување на теренот на нашата куќа во Швајцарија. Додека пријателите се собираа, пиејќи шампањ на тој славен ден во јули 2013 година, воздухот беше исполнет со најубавиот мирис“.

Бах откри дека ја замолил Тарнер да се омажи за него двапати претходно кога таа наполнила 50 години.

„Се обидував да ѝ ја покажам на Тина мојата посветеност. „Мислам дека кога една жена ќе наполни 50 години, таа треба да има посветеност кон својот партнер“, рече тој за време на интервјуто за Opraһ’s Next Cһapter.

Бев посветен и сакав да го покажам ова, па клекнав на колена“. Никогаш не сум го направил тоа во мојот живот, никогаш претходно не сум бил во брак. И го имав подготвен прстенот… Имав сè подготвено“, се сеќава Ервин.

„Значи, таа не кажа ништо и те држеше 23 години?“, праша Винфри, а Бах одговори: „Но, тоа беше во ред, можев да читам меѓу редови“.

Тарнер откри дека поминала години борејќи се со болести опасни по живот откако доживеала мозочен удар само три недели откако се омажила за Бах, а во 2016 година и бил дијагностициран рак на дебелото црево.

Доживеала непријатни нуспојави од третманот и наместо тоа се свртела кон хомеопатски лекови, но тоа ја влошило нејзината состојба и завршила со целосно откажување на бубрезите.

Последиците од моето незнаење завршија како прашање на живот и смрт“, напиша во мемоарите „Мојата љубовна приказна“ во 2018 година. .

„Во овој ужасен момент на вина и самокриминација, научив нешто прекрасно за Ервин. Никогаш не ми замеруваше поради мојата грешка. Наместо тоа, тој беше лојален, љубезен и разбирлив и решен да ми помогне да го пребродам сето ова“.

Тарнер рече: „Во тоа време, стапката на донатори на органи во Швајцарија беше една од најниските во Европа – што значеше дека со 75 години веројатно никогаш немаше да се најдам на врвот на листата на чекање“.

„Почнав да размислувам за смртта. Ако моите бубрези одеа и беше време да умрам, би можела да го прифатам тоа. Беше добро. Кога е време, навистина е време. Не ми пречеше помислата на смртта, но се грижев како ќе поминам. Тогаш идејата за мојата смрт стана реалност за Ервин. Беше многу емотивен што не сакаше да ме изгуби, не сакаше да заминам“.

Тој ѝ рекол дека не сака друга жена или друг живот и на крајот го донирал сопствениот бубрег во април 2017 година за да и го спаси животот и операцијата главно била успешна.

„Среќна сум што можам да кажам дека благодарение на мојот сакан сопруг Ервин, кој ми подари еден од неговите бубрези, јас имам животен подарок, во добро здравје и живот со љубов секој ден. Исто така, благодарна сум што не само што преживеав, туку и напредував, за да можам да ви ја пренесам оваа книга која ги содржи скапоцените подароци што ми беа дадени – најголемите подароци што можам да ги понудам“, напиша таа подоцна во своите мемоари.

„Најдобриот момент беше кога Ервин влезе во мојата соба во неговата инвалидска количка. Тој некако успеа да изгледа добро, дури и згодно, додека ме поздравуваше со енергично: „Здраво, драга!“ Бев толку емотивна – среќна, преплавена и олеснета што го пребродивме ова живи“, се сеќава Тина.

Бах имал 30 години кога ја запознал Тарнер, кој имал 47 години, а парот со текот на годините добивал негативни коментари поради нивната разлика во години.

„Неверојатно, со оглед на тоа колку долго бевме заедно, сè уште имаше луѓе кои сакаа да веруваат дека Ервин се оженил со мене поради моите пари и слава“, напишала Тарнер во своите мемоари „Моја љубовна приказна“.

„Што друго би сакал помлад маж со постара жена? Ервин секогаш ги игнорираше гласините.

Тарнер го окарактеризира Бах како човекот кој конечно и донесе среќа.

Бах откри дека Тина цел живот имала кошмари поради злоставувањето кое го доживеала во бракот со Ајк Тарнер.

Последниот албум Тина го снимила во 1999 година на 59 години, а последниот настап и бил во 2009 година, пишува Дејли Мејл.

Погледнете го видеото (КЛИКНИ ТУКА):

Фото: Јутјуб принтсрин

Останати вести од Радио Милева