Радио Милева
Досега непознато

Не сакала да абортира: Мајката на Новак Ѓоковиќ забременила по кратка врска, а од таткото на славниот тенисер немала никакви очекувања

Не сакала да абортира: Мајката на Новак Ѓоковиќ забременила по кратка врска, а од таткото на славниот тенисер немала никакви очекувања

Иако тој веќе неколку години е под будното око на јавноста и ни се чини дека знаеме речиси се’ за животот на Новак Ѓоковиќ, секогаш има некој помалку познат сегмент кој повремено го откриваат членовите на неговото семејство.

За време на гостувањето во емисијата „Додека спијат ангелите“, мајката на најдобриот тенисерка на светот, Дијана Ѓоковиќ, признала дека непланирано забременила со Новак.

Со оглед на тоа дека релативно кратко се забавувала со неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ, таа јасно му ставила до знаење дека не очекува ништо од него.

‒ Му реков на мојот сегашен сопруг, тогашниот дечко, дека ќе го задржам детето и дека тој нема никакви обврски. Сакав да го родам тоа дете, а тој како и да одлучи. Не можев да обврзам некој со кој сум во врска само неколку месеци, тоа ми беше премногу – изјавила госпоѓа Ѓоковиќ.

‒ Срѓан има некои свои игри, што биу било кога би било. Одвреме-навреме ме прашува: „Што ќе се случеше да не се оженев за тебе, дали ќе ми дозволиеше да го видам Новак?“ Јас со насмевка му одговорив: „Кој вели дека ќе бидше Новак? Кој знае, можеби ќе се викаше поинаку, но прашање е што ќе беше?“, открива Дијана.

фото: ATA Images/ Profimedia/Getty Images

Останати вести од Радио Милева