Живот и Стил

Не претерувајте – Колку банани треба да јадете неделно за да бидете здрави

Не претерувајте –  Колку банани треба да јадете неделно за да бидете здрави

Високото ниво на калиум ги квалификува како „врвно овошје“, кое им помага на сите кои страдаат од висок крвен притисок.

Бананите се исклучително хранливо и специфично овошје, а многу луѓе не знаат дека токму редовното консумирање на оваа намирница влијае на продолжувањето на животниот век и на општата состојба на организмот.

Како што објаснуваат нутриционистите, високото ниво на калиум ги квалификува како „врвно овошје“, кое им помага на сите кои страдаат од висок крвен притисок. Хипертензијата и срцевите заболувања предизвикани од неа се многу честа причина за прерана смрт. Затоа планирањето на менито во согласност со препораките на лекарите е многу важно во борбата против „тивкиот убиец“ како што често се нарекува хипертензијата.

Нутриционистите препорачуваат да јадете 4 банани неделно. Калиумот е исто така важен бидејќи може да го намали ризикот од рак на бубрезите, велат лекарите. А не помалку важен е фактот што бананите ги зајакнуваат нашите ментални и физички способности, како и емоционалното расположение.

Тие се добар извор на јаглехидрати, кои го хранат мозокот и мускулите. Тие исто така содржат триптофан и витамин Б6, кои овозможуваат производство на серотонин во телото. Покрај сето тоа, бананите се добри и за варењето. Сепак, тоа не значи дека треба да претерате. Умереноста е клучот за добра исхрана.

Извор: Курир.мк