Лице в Лице

„Не одам на неговиот гроб и не ги пуштам неговите песни“: Љиљана Петровиќ проговори 10 години по смртта на Тоше!

„Не одам на неговиот гроб и не ги пуштам неговите песни“: Љиљана Петровиќ проговори 10 години по смртта на Тоше!

За Лилјана Петровиќ, менаџерот на Тоше Проески кој почина на 16 октомври 2007 година, поминатото време секогаш ќе биде синоним за болка. Таа ноќ, кога се враќаа од настап во Хрватска, таа не помисли дека тоа ќе биде нивното последно патување. По несреќата, Љиљана се пресели во Ниш, каде одгледува  лаванда, а дури по десет години од кобниот ден, таа не доби сила да отиде на неговиот гроб.

 Времето не ги излечи раните. Никогаш не бев во гробот на Тоше, немам моќ да го правам тоа и по десет години. Никогаш повеќе не пуштив ниту една од песните што ги пееше. Не можам. Сè уште не го слушам неговиот глас и сето тоа. Ја сакам неговата песна “Цреша “, но не ја слушав десет години “, вели Љиљана додавајќи:

Октомври и овој период секогаш се најтешки за мене. Тој месец е исклучително тежок за мене, а потоа само … – трепет во гласот на линијата на Петровиќ, без да  стави крај на реченицата.

Таа судбоносна ноќ Љиљјана беше во автомобилот со Тоше, и заврши со тешки повреди во болница во Нова Градишка, каде што слушна дека Проески загинал на лице место. Оттогаш, нејзиниот живот го изгуби значењето. Кога закрепна, таа одлучи да го промени својот живот и да ги отсече сите врски што ќе ги памети по него.

Бев многу храбра да го сменам мојот живот од корен. Секогаш е тешко да се откажеш од нешто во што си добар и да одиш на нешто ново од нула. Особено кога сте способни да бидете себеси, секако дека е тешко. Во тој момент, природата беше лек за мојата душа, па тоа и го должам неа  “, вели Љиљјана, која веќе десет години расте лаванда и живее таму.

По шоуто, оваа работа беше мојот единствен лек. По сето тоа лудило. Сè што ми се случи тогаш не ми помогна да се надминам. Едноставно не можев да се справам со бизнисот со кој работев. За мене, Тоше значеше премногу, многу повеќе од музиката и мојата работа. Впрочем, јас не бев способена за такво нешто.

Кога, по смртта на Тоше, таа рече дека става точка во кариерата како менаџер, многумина мислеле дека тагата ќе зборува од неа и дека ќе го промени својот ум. Љиљана признава дека во изминатите десет години и била понудена замена за својата стара работа, но одбила без да размислува. Со заминувањето на Проески, таа го остави таквиот живот зад себе.

 Имав понуди да се вратам во бизнисот како менаџер. Никој очигледно не ме сфати сериозно на почетокот кога сакав целосно да излезам од мојот бизнис. Сите мислеа дека тоа е само една фаза и дека ќе ми помине по некое време. Сепак, верувам и се надевам дека по десет години ќе сфатат дека ова е мојата конечна одлука и дека нема да ми предадат.

И покрај тоа што со одгледувањето лаванда заработува  многу помалку од работата со естрада, Лилјана е свесна дека нејзината тага нема цена:

 Тоа може да биде попристојна работа од оваа, ова не е скапа работа, но може да биде убава и добра поради тоа. Имам многу помалку отколку кога се занимавав со естрадата и направив многу пари, но ова е добро за мене.

Сеќавањето на Љиљана за Тоше го држи длабоко внатре, со пријателите, семејството и познаниците не зборува за него. Освен што не се здоби со сила да оди на неговиот гроб и да ја слуша неговата песна, таа никогаш не се појави на концертите организирани во негова чест,а  неговото име за медиумите и е тешко да го изговара.

Често ми се јавуваат поранешни колеги, пејачи и пријатели кога е негова годишнина и кога се одржува концерт во чест на Тоше, но немам сила да заминам. Се уште паѓа на мене, како да се случило вчера, и не можам да го надминам. Јас само го промашив! Не пропуштам слава, популарност, патувања, концерти, но само него!

Тоше го загуби животот на 26 години. За неговата смрт плачеше  целиот Балкан. Тој ги остави своите родители зад себе, неговата сестра и девојка.

Во  Крушево стои спомен-музејот од кој се сеќаваме на него, а на неговиот гроб редовно има бројни обожаватели кои доаѓаат специјално до Крушево за да го посетат и да му запалат свеќа

Неговите родители Доминика и Никола никогаш не дошле во спомен куќата, исто како и Љиљјана Петровиќ во нивната куќа. Сите жалат одделно и не сакаат да се сретнат, бидејќи присуството прави поголема заедничка болка.

Немам контакт со неговото семејство, ја затворив таа приказна. Се откажав од сè, секогаш го носам со мене и тоа е доволно за мене. Луѓето мораат да сфатат дека сум дел од животот на Тоше, дадов се од себе, и затоа бевме толку успешни. Со неговото заминување дел од мене отиде, завршува Петровиќ во интервјуто за „Србија Данас“.

Останати вести од Лице в Лице