Радио Милева
Исплашени родители

Не им е сеедно: Вики Миљковиќ и Ташке со сериозни мерки кога е безбедноста на нивниот син во прашање

Не им е сеедно: Вики Миљковиќ и Ташке со сериозни мерки кога е безбедноста на нивниот син во прашање

Вики Миљковиќ и нејзиниот сопруг Драган Ташковиќ – Ташке толку се исплашиле за безбедноста на синот Андреј, кој неодамна беше нападнат од мигранти, што решиле да ангажираат приватно обезбедување.

– Вики се уште не може да се опорави од шокот од нападот врз нејзиниот син. Тоа навистина ја потресе. Не се работеше за каприц, туку за безбедност. Не се грижат дека нешто ќе му се случи во станот, бидејќи зградата во која живеат во „Белград на вода“ е максимално обезбедена и не можеш да им стигнеш ни до врата без најава, но таа не се грижи поради околните паркови и просторот каде што живеат. Има уште многу мигранти и скитници. Не е евтино, но Вики добро живее и од пеење и од приватниот бизнис, па безбедноста нема да и биде голем трошок. Ташке веднаш се договорил со сопругата дека тоа е добра идеја, Андреј не бил многу среќен, но немал друг избор освен да ја прифати одлуката на родителите – заклучува изворот за Ало.рс

Да потсетиме Андреј минатиот месец беше нападнат од група од тројца мигранти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Viki Miljkovic (@viki_miljkovic)

– Не можев да верувам дека ќе се случи такво нешто. Ташке ми се јави и ми кажа што се случило, искрено, бев шокирана. Андреј се враќал од обука и го нападнала група од тројца мигранти. Тие му пришле и викале на англиски да им даде пари, а бидејќи тој не сакал да го стори тоа, едниот од нив извадил нож. Во тој момент Андреј почнал да трча во правец на својот дом. Само што влетал во зградата и им кажал на луѓето во собата што се случило, обезбедувањето излегло и ги избркало мигрантите. Среќа што Андреј е активен спортист и успеа да им побегне. Замислете вакво нешто да му се случи на некој кој не е физички подготвен – изјави тогаш Миљковиќ.

Недолго потоа, белградската полиција во соработка со Управата за странци ги идентификуваше лицата кои го нападнале Андреј.

фото:Инстаграм принтскрин/Вики Миљковиќ

Останати вести од Радио Милева