Радио Милева
млада невеста

Не го експонира својот приватен живот: Невидени фотографии од свадбата на Драгана Мирковиќ (фото)

Не го експонира својот приватен живот: Невидени фотографии од свадбата на Драгана Мирковиќ (фото)

Свадбата на популарната пејачка Драгана Мирковиќ се одржа пред речиси две децении. Пејачката која дваесет години беше најголема љубов на Тони, конечно откри зошто нивниот најважен ден бил мистерија.

За време на едно гостување во емисијата „Амиџи шоу“, Драгана конечно откри зошто нејзината венчавка била во тајност.

– Не е дека нешто криев, бидејќи се споделувам со мојата публика од својата 15 -та година. И сега кога дојде време за таа венчавка, мојот Тони е прилично повлечен човек, па дури и срамежлив, кој не е навикнат на експонирања во јавност. Поради сето тоа, и да би го зачувала почетокот на бракот како „нешто приватно“, едноставно не кажав ништо на таа тема, и ништо не криев – ја започна својата приказна Драгана.

На 28 септември 2000 година, Драгана го изговори судбоносното „да“ на Тони, сепак, откривајќи дека денот на нејзината венчавка не бил целосно совршен.

– Кога се дозна, реков „да, точно“ и испратив само една фотографија од Тони и јас. Се венчавме во општината, тоа беше скромна прослава. Тоа беше време на санкции, никој од моето семејство не можеше да дојде затоа што не можев да добијам виза. Бидејќи Тони е австриски државјанин од раѓање, едноставно не можев додека не се оженам и тоа беше направено на хартија. Јас едноставно немав можност да добијам виза за моето семејство, татко, мајка, сестра. И поради тоа имавме малку гости. Дури и семејството на Тони не можеше да дојде, бидејќи тој има многу од нив. Така, бевме дваесетина, но без оглед на тоа што ми недостигаа, сепак тоа беше најубавата и романтичната свадба за мене. Едноставно сакав и искрено бев среќна и тоа ми беше доволно во тој момент – рече Мирковиќ.

Иако свадбата на Драгана Мирковиќ беше скромна, не изостана голема семејна прослава:

– Кога ги крстивме децата, имаше голема прослава и тогаш бевме ние, ја окупиравме Виена. Знаете како е кога се собира семејство, Србија, Босна, коко почеток на натпревар. Првин започна увертира Моцарт, потоа Џорџ Мајкл и така натаму, а потоа веселбата за  луѓето – низ насмевка рече Драгана.

Инаку, Драгана и Тони од бракот имаат две деца, син и ќерка но не ги експонираат јавно.

фото: Бошко Карановиќ/инстаграм

Останати вести од Радио Милева