Живот и Стил

Не е само за кожата! Колагенот е многу важен, а еве зошто

Не е само за кожата! Колагенот е многу важен, а еве зошто

Колагенот е најзастапениот вид на протеин во нашето тело, па затоа сочинува дури 30 проценти од вкупната количина на протеини во телото. Се наоѓа низ телото, вклучувајќи ги мускулите, коските, косата, кожата и ноктите. Како една од најзастапените структури, таа сочинува 90 отсто од сврзното ткиво, 90 отсто од органската коскена маса и 70 отсто од нашата кожа.

Во телото има околу 40 различни видови колаген, а експертите од порталите за храна Healtheries и Further открија десет работи што треба да ги знаете за него, пренесува Ordinacija.hr.

 

 1. Како што старееме, дали го губиме колагенот?

Нашето тело произведува колаген, но штом наполниме 20 години, производството се забавува, а во нашите 60-ти имаме 50 проценти помалку колаген отколку што имавме кога имавме 20 години. Ова е една од причините зошто нашата кожа повеќе не изгледа младешки, зошто ни болат зглобовите, а косата ни станува потенка.

 

 1. Како колагенот помага при слабеење?

Додатоците кои содржат колаген можат да играат важна улога во одржувањето на тежината, па дури и во губењето на тежината. Колагенскиот прав ќе го намали апетитот за дури 40 проценти повеќе од протеинскиот прав. Исто така, ќе ја угаси желбата за слатка храна.

 

 1. Како колагенот го одржува здравјето на цревата?

Колагенот е важен и за правилното функционирање на дигестивниот систем. Покрај тоа, пептидите во колагенот ја задржуваат водата во цревата и на тој начин привлекуваат киселински молекули, што го олеснува разградувањето на храната и движењето низ дигестивниот систем. Редовната употреба ги намалува киселините, чиревите и спречува други дигестивни проблеми.

 1. Како колагенот влијае на здравјето и изгледот на кожата?

Колагенот ќе ја направи нашата кожа мазна и ќе изгледа младешки. Додатоците кои содржат колаген ја зајакнуваат кожата и на тој начин го спречуваат создавањето на брчки, целулит и стрии. Секојдневната употреба на колаген ќе ја хидрира кожата и ќе ја зголеми еластичноста и ќе ја намали штетата предизвикана од изложување на сонце.

 

 1. Како колагенот помага за здравјето на зглобовите?

Со консумирање колаген, можеме да ги зајакнеме коските, па дури и да спречиме фрактури. Ако се зема орално, ќе помогне во градењето на коските и ќе ги замени истрошените клетки со нови. Ова може да ја намали болката во зглобовите и да ја подобри флексибилноста. Покрај тоа, може да ги зајакне забите, косата и ноктите и да ги направи помалку кршливи.

 

 1. Како им помага на спортистите?

Бидејќи ги зајакнува зглобовите и лигаментите, може да помогне да се спречат повредите и да се намали болката во зглобовите. Конзумирањето колаген може да му помогне на телото да ги поправи и замени протеините кои се оштетени поради напорна физичка активност, како и да го забрза закрепнувањето по прекин на мускулите.

 

 1. Колку ни треба?

Една студија се осврна на ова прашање, во извештајот објавен во 2019 година во списанието Nutrients, во кој се наведува дека дополнителни 2,5 -15 g колаген пептид може да се вклучат во исхраната секој ден за да се одржи рамнотежа во телото.

 

 1. Како да знаеме дали земаме доволно од него?

Ако забележите некои од овие промени, на вашето тело можеби ќе му треба мала помош за производство на колаген:

 

 • Намалена флексибилност на кожата и брчки
 • Тенка кожа
 • Опуштени темни кругови
 • Кревки нокти и коса
 • Болка во зглобовите и мускулите
 • Целулитот
 • Кревки коски
 • Синдром на пропустливост на дебелото црево

 

 1. Како сите можеме да го зголемиме внесот на колаген?

Супата подготвена со коски е одличен начин за внесување на колаген во телото. Таквата супа што се готви долго, а во водата се додава јаболков оцет е течност полна со колаген. Имајте на ум дека таквата супа се готви на тивок оган 8-12 часа.

 

 1. Дали една форма на колаген е подобра од друга?

Различни форми на колаген играат различни улоги, но тоа не значи дека едната е подобра од другата. Важно е да изберете производ кој ќе влијае на одредено ткиво, па ако сакате убава и здрава кожа, изберете колаген типови 1 и 3. За здрави зглобови и варење, постои колаген тип 2.

Извор: Попара.мк