Живот и Стил

Научниците објаснуваат зошто боровинките се толку здрави

Научниците објаснуваат зошто боровинките се толку здрави

Иако се мали, боровинките содржат многу хранливи материи кои можат позитивно да влијаат на вашето долгорочно здравје.

Антиоксидансите во боровинките го намалуваат ризикот од болести
Повеќето овошја и зеленчуци се моќен извор на полифеноли, антиоксиданси кои помагаат да се намали воспалението и да се борат против слободните радикали во телото. Ако телото е во средина на хронично воспаление, кое се јавува кога се справува со оксидативен стрес во имунолошкиот систем, тоа е повеќе склоно кон развој на болести.

Истражувањето заклучи дека полифенолите можат да го намалат оксидативниот стрес и воспалението, што пак го намалува ризикот од болести. Особено, боровинките се преполни со антиоксиданси наречени антоцијани, за кои е познато дека ги намалуваат слободните радикали во телото кои водат до одредени болести како што се кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, па дури и невролошки пад. Антоцијаните го носат и пигментот кој на боровинките им ја дава познатата богата сина боја.

Тие помагаат во намалување на лошиот холестерол
Еден од специфичните начини на кои боровинките можат да го намалат ризикот од болести е со намалување на нивото на ЛДЛ, таканаречениот лош холестерол во крвта. ЛДЛ холестеролот е тип на холестерол кој се акумулира во артериите, ако има премногу во крвта, а нема доволно ХДЛ, таканаречениот добар холестерол, за да го пренесе ЛДЛ назад во црниот дроб. Истражувањето објавено во The Journal of Nutrition покажа дека учесниците кои консумирале боровинки пријавиле 27 отсто пониски нивоа на LDL холестерол за само осум недели, намалувајќи го нивниот ризик од метаболички синдром и други ризици од кардиоваскуларни болести.

Тие се одличен извор на влакна
Општо земено, многу видови бобинки се силен извор на влакна. Според мрежата JAMA, консумирањето доволно диететски влакна е поврзано со долговечноста поради начинот на кој влакната го стабилизираат шеќерот во крвта и го намалуваат ЛДЛ холестеролот. Едно истражување покажа дека за секои осум грама зголемување на диеталните влакна, учесниците можеле да го намалат ризикот од смрт, како и случаите на срцеви заболувања, дијабетес и колоректален карцином, меѓу пет и 27 проценти. Влакната исто така заситуваат, што значи дека помагаат да се чувствувате посити подолго време. Американското здружение за срце препорачува најмалку 25 до 30 грама влакна дневно за оптимално здравје. Една чаша боровинки содржи околу четири грама влакна.

Тие содржат значителни количини на витамин Ц
Боровинките се богати со витамин Ц. Една чаша содржи околу 15 проценти од препорачаната дневна доза на овој витамин, кој делува како моќен антиоксиданс и се бори против слободните радикали, а истовремено има благотворно дејство на нервниот, имунолошкиот, крвниот и коскено-зглобниот систем, пишува The Healthy, пренесува Index.hr.

 

ФОТО:SHUTTERSTOCK