Живот и Стил

Направете домашен свеж сок од јагоди

Направете домашен свеж сок од јагоди

Потребни состојки:

5 кг јагоди

500 гр шеќер

лимон

1,5 – 2 литри вода (по желба)

Начин на подготовка:

Измијте ги јагодите, исчистете ги, исечкајте ги и ставете ги во блендер. Префрлете ги во поголемо тенџере, додајте шеќер, сок од лимон, вода и варете го сокот додека да зоврие.

Загрејте ги шишињата во кои ќе го сипете топлиот сок. Затворете добро, вратете во рерна и оставете го сокот во рерна 1 час на температура од 90 степени.

извор:кајгана.ком