Радио Милева
верба во љубовта

„Наоѓате работи во себе за кои не сте претпоставувале дека се таму“: Кетрин Зита Џонс отворено зборуваше за борбата со биполарното нарушување (фото)

„Наоѓате работи во себе за кои не сте претпоставувале дека се таму“: Кетрин Зита Џонс отворено зборуваше за борбата со биполарното нарушување (фото)

Познатата актерка Кетрин Зита Џонс го прослави својот 54 -ти роденден, а веднаш штом стана дел од јавниот живот – таа го освои светот со нејзината  убавина и харизма.

Кетрин се прослави кога имаше 19 години, по улога во британската серија „Прекрасен Меј“ и улогите во реалноста како „Фантом“, „Маска на Зоро“, „Трап“, „Дрога“ „Американски Драгани“, „Чикаго“, „Размислете за мене“, „Играј ја твојата игра 2“, „Легенда на Зоро“, „Не-резервација“, „Терминал“, „Среда“ и други.

За филмот „Зоро маска“, тој беше пресврт во нејзината кариера, но и во приватниот живот, бидејќи познатиот Мајкл Даглас се заљуби во неа, гледајќи ја не а во оваа улога оваа улога.

Таа и Мајкл се венчаа на 18 ноември 2000 година и добија две деца, и покрај одредени пречки во бракот, и денес тие се најголема поддршка еден на друг. Тие двајцата ги  изненадија сите  со најавата дека решиле да се разведат, но се помириле во текот на следните години. Даглас во 2015 година рече дека бракот е „посилен од кога било“, и со текот на времето се дозна дека во тешкиот период поминувале низ  здравствени проблеми.

Имено, во 2011 година, актерката одлучи да се пријави во установата за ментално здравје за да го залечи своето биполарно нарушување.

„Откако се носеше со стресот минатата година, Кетрин одлучи да се пријави во установа за ментално здравје со краток престој за третман на нејзиното биполарно нарушување“, рече нејзинот претставник за медиумит.

Иако не сакаше многу да зборува за нејзиниот проблем, актерката призна дека главниот потикнувач за влошување на нејзината состојба е знаењето дека нејзиниот сопруг Мајкл страда од карцином.

„Јас не сум личност која сака да ги изнесува моите лични проблеми во јавноста, но како што моето биполарно растројство станува јавно, се надевам дека другите заболени ќе сфатат дека тоа е нешто што може целосно да се контролира“, започна таа за Американецот. магазинот In Style“.јави споменатиот медиум.

„Се надевам дека можам да помогнам да се отстрани секоја стигма поврзана со неа, и дека оние кои немаат биполарно растројство под контрола ќе побараат помош од каков било третман што е достапен“, додаде Кетрин.

Актерката нагласила и дека искуството со овој проблем и помогнало да почне повеќе да го почитува животот и дека тоа само го зајакнало нејзиниот брак со Даглас. „Откривате кои сте навистина и со кого сте во брак. Во себе наоѓаш работи кои не можеш ни да замислиш дека се таму“, беше искрена Зита-Џонс.

Фото: Принтскрин/Профимедиа

Останати вести од Радио Милева