Живот и Стил

Највкусниот банана леб: Рецепт од само 4 состојки, ќе му се допадне на целото семејство

Највкусниот банана леб: Рецепт од само 4 состојки, ќе му се допадне на целото семејство

Сè што ви треба се банани, кондензирано млеко, брашно и прашок за пециво.

За овој рецепт кој стана хит, потребно ви е кондензирано млеко, малку брашно, 1 лажичка прашок за пециво и 4-5 банани.

Испасирајте ги бананите додека не бидат течни и измешајте ги со млеко и две и пол чаши (за чај) брашно.

Смесата ставете ја во калап за леб со хартија за печење и додадете две, три капки вода.

Печете го еден час на средна температура.

По желба врз изпечениот банана леб можете да додадете шлаг, сируп или да го додадете  што вам ви се допаѓа.