Живот и Стил

Највкусната пита од јаболка од која сите сакаат парче плус

Највкусната пита од јаболка од која сите сакаат парче плус

СОСТОЈКИ:

За бисквит

 • 3 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • кора од лимон
 • 3 белки

За карамел

 • 1 дл масло
 • 80 гр шеќер
 • сок од половина лимон
 • 50 гр мелени ореви
 • 4-5 киселкасти јаболка
 • шлаг по желба

ПОДГОТОВКА:

Маслото и шеќерот карамелизирајте ги до светлосмеѓа боја. На намастен калап од 24 см наредете излупени и исечкани јаболка на парчиња. Печете во загреана рерна на 220 степени 15-20 минути.

Во меѓувреме подгответе го бисквитот. Жолчките изматете ги со шеќер и додајте брашно и снег од белки и сите останатите состојки.

Печените јаболка посипете ги со ореви и пропрскајте ги со сок од лимон. Преку јаболката додајте ја смесата за бисквит и печете на 180 степењни околу 20 минути. Печениот бисквит малку изладете го и извадете го од калап така што ќе го превртите на чинија или плех.

Направете прелив по ваш вкус или едноставно премачкајте со шлаг и уживајте!