Живот и Стил

Најсилниот природен аспирин: Чајот направен од ова растение ја ублажува кашлицата и респираторните проблеми, го зајакнува имунитетот

Најсилниот природен аспирин: Чајот направен од ова растение ја ублажува кашлицата и респираторните проблеми, го зајакнува имунитетот

Љубичицата не е само едно од најубавите цвеќиња – од неа можете да направите чај, мед, сируп, масло и оцет, кои силно делуваат на здравјето.

Поради прекрасниот изглед и силниот и опоен мирис, љубичиците долго време се сметаа за едно од најубавите цвеќиња. И подолго отколку што мислите – дури и во античките грчки легенди се тврдеше дека не премногу атрактивниот Хефест ја добил наклоноста на Афродита благодарение на љубичиците, и дека Зевс наполнил цела ливада со љубичици за да ја утеши својата љубовница Јо, која морала да биде претворена во крава поради љубомората на Хера.

Сепак, виолетовата не само што е убава и миризлива, туку има и лековити својства, од кои некои се познати со години.

Листот и цветот на виолетовата боја имаат антиинфламаторно, антигабично и антисептично дејство, поради што се нанесуваат локално, на кожата и се пијат во вид на пијалоци.

Љубичиците содржат бројни хранливи материи и моќни материи, од кои најпознати се сапонини, алкалоид одоратин, гликозид иридин, соединенија на салицилна киселина, разни горчливи материи… Исклучително се богати со витамини А и Ц, благодарение на кои љубичицата е совршен додаток на билни чаеви, а самиот чај од љубичици е високо ценет.

Докажано е дека љубичицата делува смирувачки при несоница, главоболки, па дури и сериозни мигрени, а сето тоа ова растение и го должи на салицилната киселина, која е една од главните состојки на аспиринот и има аналгетско дејство. Позитивно делува и на стресот и анксиозноста и е одличен седатив.

Ова е само дел од моќта на љубичицата: позната е како еден од најдобрите народни лекови за бронхитис, астма и повеќето заболувања на дишните патишта, а помага и при грип и настинка. Ја ублажува кашлицата и поволно делува на сите дишни органи.

Како сето ова да не е доволно, љубичицата помага во детоксикација на организмот и ги ублажува инфекциите, а поради своите супермоќи многумина ја нарекуваат природен аспирин.

Постојат многу начини да се користат љубичиците, а ова се некои од најчестите.

Чај од љубичици
Наполнете една лажичка суви љубичици (сите воздушни делови на растението), кои се добро исушени и исечкани. Прелијте го со шолја врела вода (околу 200 милилитри), па оставете го да отстои покриено околу 10 минути, потоа процедете и пијте по една шолја два до три пати на ден.

Овој напиток помага при голем број здравствени проблеми и, воопшто, го зајакнува имунитетот.

Оцет од љубичици
Наполнете ја теглата со љубичици, онолку колку што можете да најдете. Потоа истурете бел вински оцет и оставете две до три недели, добро протресувајќи секој ден. Потоа се цеди и се става во фрижидер.

Се верува дека овој оцет силно и благотворно делува на болките во зглобовите и коските, а се нанесува така што се капе на компресот и се става на болното место.

Мед од љубичици
Измешајте две чаши цветови од љубичици со една шолја мед и добро измешајте. Потоа додадете го сокот од еден лимон и сè убаво измешајте, истурете го во стаклена тегла и ставете го во фрижидер.

Земете една кафена лажичка два пати на ден.

Овој мед е одличен за зајакнување на имунолошкиот систем, како и при настинки, грип и секакви инфекции.