Живот и Стил

Најефтиниот ручек за љубителите на компир

Најефтиниот ручек за љубителите на компир

Ако не сте сигурни што би можеле да подготвите за ручек, пробајте тортилја од компир, заситно и брзо јадење со состојки што сите ги имаме во кујната.

Состојки:

4 средни компири
1 поголема главица кромид
4 јајца
6 лажици маслиново масло
сол и бибер

Подготовка:

Излупете ги и исечкајте ги компирите на помали коцки, ситно исечкајте го кромидот.

Загрејте 3 лажици масло во тава, додадете кромид и динстајте. Додадете компири и продолжете да крчкате. Зачинете и извадете го од шпорет кога ќе се испечете.

Во подлабок сад изматете ги јајцата, додадете малку сол и изматете. Потоа додадете го печениот компир со кромид во садот и промешајте.

Ставете 3 лажици масло во тавата во која сте печеле компири, а кога ќе се загрее додадете мешавина од јајца, компири и кромид.

Оставете го да се пече на помал оган и без мешање и кога ќе видите дека е испечено дното на тортилјата, покријте ја тавата со чинија и превртете ја, а потоа извадете ја тортилјата. Вратете ја во тавата за да зарумени и одозгора.

извор:попара.мк