Мегафон

Најдобрите вина со најдобрата храна на настанот „Вино на штикли“ во „Форца“ на 23 јуни

Најдобрите вина со најдобрата храна на настанот „Вино на штикли“ во „Форца“ на 23 јуни

Ексклузивното мени што ќе ви овозможи врвно ено-гастрономско уживање на 23-ти јуни, во ноќта наречена „Вино на штикли“, го подготви најдобриот готвачки тим на ресторан „Форца“, што значи уживање за најпребирливите хедонисти и декларирани гурмани.

Гостите ќе уживаат во дегустација на над 150 различни вина од 20 македонски и странски винарии што ќе бидат спарени со вкусните деликатеси на ресторан Форца.

Гастро корнерот ќе биде празник за очи составен од: брускети со лосос, брускети со гвакамоле намаз, крема од аспарагус, паштета од 4 вида сирења со мармалад од црвени пиперки, ракчиња, урми со панчета, домашни и интернационални сирења и сувомеснати производи, јагнешки Адана ќебап, Black Angus бургери, десерти на Chocoholic… Списокот е долг и гастрономски инспиративен.

За љубителите на тартуфи, македонскиот бренд Tuf подготви презентација каде ќе можат да се пробаат – намаз со маслинки и тартуфи, тартуфата, слатко од портокал со тартуфи, маслиново масло со чист тартуф и уште многу изненадувања со оваа скапа печурка. Дојдете, вкусите.

Во продолжение следува менито за настанот „Вино на штикли“.