Живот и Стил

Најдобар е домашен: Рецепт за сос од домати

Најдобар е домашен: Рецепт за сос од домати

Оди со сѐ.

Состојки:

200 мл сок од домати
2 лажици масло
1 лажица брашно
1 лажичка шеќер
малку сол
малку пипер

Подготовка:

На загреаното масло пропржете го брашното, додадете ја пиперката, па истурете со сокот од домати и варете уште 3 минути додека мешате.

Додадете сол и шеќер и варете уште неколку минути, до саканата густина.

извор:курир.мк