Живот и Стил

Најбрзото солено јадење совршено и за појадок и за вечера (РЕЦЕПТ)

Најбрзото солено јадење совршено и за појадок и за вечера (РЕЦЕПТ)

Не сакате да поминувате многу време во кујната и да јадете нешто што брзо ќе ве засити? Нема проблем – оваа пита со сирење е сѐ што ви треба!

Ако имате пет минути, имате време да го направите ова домашно печиво што може да стои на редот а пити за кои се вложува многу повеќе време и материјал.

СОСТОЈКИ:

пакување готови кори за пита
1 чаша кисела павлака
килограм урда
2 цели јајца
50 милилитри масло
200 милилитри кисела вода
грст босилек
1 кеса прашок за пециво
1 лажица сол (2/3 или дури половина лажица ако сирењето е солено)

ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Изматете ги јајцата добро во длабок сад, потоа додадете кисела павлака, минерална вода, масло и сол. Земете ги корите за пита и исецкајте ги преку оваа смеса. Измешајте сѐ добро.

Истурете ја смесата во подмачкана и длабока тава. Поросете со босилек.

Печете околу 45 минути и сервирајте топло, со јогурт и уживајте!