Живот и Стил

На здравје! Рецепт за варен џин создаден за зимски собиранки

На здравје! Рецепт за варен џин создаден за зимски собиранки

Уморни од стандардно варено вино и сакате да пробате нешто малку поинакво? Пробајте топол пунч со џин, кој ги комбинира најдобрите традиционални ароми на варено вино со вкусни овошни вкусови.

Ова би можело да стане омилен зимски пијалок за љубителите на џин и тоник и да ги убеди оние кои се уште не се заљубиле во џин дека мора да му дадат уште неколку шанси.

Состојки:

500 мл џин
400 мл слатко црвено вино по желба
1 голема лажица шеќер
сок од 1 лимон
сок од 2 портокали
3 каранфилчиња
3 стапчиња цимет

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во еден сад за готвење.
Оставете ја смесата да се готви 15 минути на средна температура, но внимавајте да не зоврие.
Кога ќе биде готов пијалокот, процедете го, вкусете го и по желба дополнително засладете го со шеќер или закиселете го со лимон.

Извор: Попара