Радио Милева
Една е мајка

На оваа жена и должи се’: Стјепан Хаусер емотивен како и секогаш, прославата во неговата куќа ќе трае еден месец (видео)

На оваа жена и должи се’: Стјепан Хаусер емотивен како и секогаш, прославата во неговата куќа ќе трае еден месец (видео)

Мајката на Стјепан Хаусер наполни точно седумдесет години.

Јуни е навистина месец за славење во домот на светски познатиот виолончелист Стјепан Хаусер, бидејќи деновиве роденден слават сите членови на неговото најтесно семејство, што е вистинска реткост.

Имено, мајката на Хаусер пред два дена го прослави својот 70-ти роденден, што беше причина музичарот да објави видео во кое таа ја пее роденденската честитка на англиски јазик и потоа да објави дека не само што следната недела ќе наполни 36 години, туку и дека два дена по него роденден ќе слави и татко му, но и сопствената сестра.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HAUSER (@hausercello)

Марија Хаусер, мајката на Стјепан Хаусер, на видеото изгледа многу среќна и расположена и му се заблагодари на својот син за овој гест, а тој силно ја прегрна. Хаусер и претходно изрази колку е приврзан за својата мајка, а кога еднаш ја изведе песната „Ave Maria“ за време на концертот на „2Cellos“, и ја посвети на неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HAUSER (@hausercello)

– Оваа изведба на ‘Аве Марија’ ја посветувам на мајка ми Марија, жената која најмногу ја сакам во мојот живот и која за мене е светица. Има многу принцези, сирени и млади дами, но има само една МАЈКА – изјави Хаусер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HAUSER (@hausercello)

Мајката на Стјепан Хаусер е заслужна и за неговата посветеност на музиката по која е познат низ светот, бидејќи таа кај него всади љубов кон таа уметност. Марија триесет години предавала музичка методологија на Универзитетот во Пула, а предавала и перкусии.

Останати вести од Радио Милева