Радио Милева

„На колена сум, чекам да помине разводот …“- Се продаваат писмата на принцезата Дијана до пријателите (фото)

„На колена сум, чекам да помине разводот …“- Се продаваат писмата на принцезата Дијана до пријателите (фото)

Во аукциската куќа Дејвид Ли се продаваат 32 писма на покојната принцеза Дијана. Целата заработка оди на сметките на организациите кои таа ги поддржувала.

Серија приватни, срдечни писма и картички што принцезата Дијана им ги напишала на своите пријатели Сузи и Тарик Касим, излегуваат на аукција. Овој потенцијално одличен архивски материјал се предвидува дека ќе заработи добри пари. Секое писмо ќе се продава посебно, а експертите веруваат дека продавачите на нив ќе заработат вкупно најмалку 90.000 фунти. Парите од продажбата одат за хуманитарни цели, на сметките на организациите поддржани од Дијана.

И во 32 писма и честитки, кои ги напишала и им ги испратила на пријателите меѓу 1995 и 1996 година, принцезата од Велс зборува за тоа колку жали за разводот со принцот Чарлс, за чувството на изолација и стравувањата дека нејзиниот телефон се прислушува. Писмата откриваат дека принцезата не би се согласила на развод доколку знае дека ќе биде „толку очајно и грдо“.

Парот го продава писмото затоа што сметаат дека „имањето такви документи е голема одговорност“ што не сакаат да им ги пренесат на своите деца. Тие се и дел од писмата кои се особено лични или доверливи, но ги задржале за себе.Идниот сопственик ќе може да додаде во својата колекција, на пример, писма од 28 април 1996 година, во кои Дијана откажува одење во опера поради напнатост. „Поминувам низ многу тешки времиња и притисокот е сериозен и доаѓа од сите страни. Понекогаш ми е премногу тешко да ја држам главата горе и денес сум на колена и само сакам овој развод да заврши бидејќи неговиот јен е огромен“, напишала принцезата.

За нејзината психичка состојба сведочи и фактот што нејзиниот ракопис, јасен и елегантен на почетокот, кон крајот на писмото станува сè поискривен и нечитлив. Потоа, на 20 мај 1996 година, во писмо до Сузи Касим, таа ги изразува своите сомнежите дека телефоните во палатата Кенсингтон биле прислушувани и суптилно го обвинува кралското семејство за изолација.

„Да знаев пред една година што ќе доживеам низ овој развод, никогаш немаше да се согласам. Тоа е толку очајно и грдо“, напишала таа.

Во некои од писмата, покојната принцеза срдечно се заблагодарува на парот за нивното пријателство и емоционалната поддршка. Таа ги запознала Касими во август 1995 година за време на нејзините редовни посети на болницата Ројал Бромптон и тие брзо станале многу блиски.

Фото: Принтскрин/Танјунг Ап

Останати вести од Радио Милева