Живот и Стил

Моќна комбинација од две состојки: Го алкализира телото и е од голема помош

Моќна комбинација од две состојки: Го алкализира телото и е од голема помош

Сода бикарбоната како лек најчесто се употребува при киселини во желудникот, но може да помогне и на многу други состојби, особено во комбинација со лимон.

Ова се најпознатите и најмоќните ефекти на комбинацијата сода и ломон:

1. Го алкализира целото тело

Комбинацијата на лимон и сода има алкално дејство на телото, што помага кај ацидоза – состојба на прекумерни киселини во крвта – која настанува кога бубрезите не ја исфрлаат целата киселина од телото или кога телото произведува премногу киселина. Исто така тоа е одлично средство за здравјето на бубрезите, бидејќи помага при исфрлање на токсините од телото.

2. Одлично е за варењето

Комбинацијата на лимон и сода е одлична за подобрување на варењето, но помага и при надуеност и гастричен рефлекс.

3. Го чисти црниот дроб

Лимонот и содата помагаат при чистење на црниот дроб и му даваат доволно витамин Ц, фосфор и антиоксиданси за задоволување на секојдневните потреби.
Она што е најважно за доброто здравје е да се одржува оптималната pH вредност во телото.

Рецепт: Промешајте сок од половина ломон со една лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте ја.

Напомена: Грижете се да го испиете напитокот 30 минути пред и барем 2 часа по оброкот бидејќи во спротивно напитокот ќе ја неутрализира желудечната киселина која е неизоставна при варењето на храната.

Извор: Курир.мк