Радио Милева
Емотивна исповед

„Мојата ќерка не наследи ништо“: Жената со која Аркан има една ќерка проговори минатото, а ги спомена и Цеца и Вељко (фото)

„Мојата ќерка не наследи ништо“: Жената со која Аркан има една ќерка проговори минатото, а ги спомена и Цеца и Вељко (фото)

Пред бракот со Светлана Цеца Ражнатовиќ имал четири сопруги со кои имал седум деца, а поранешна љубов на Аркан била актерката Љиљана Мијатовиќ. Од вонбрачна врска ја добија ќерката Анѓела која е родена во 1980 година.

Најзабележителна улога на Љиљана Мијатовиќ е во филмот „Ѕверови“ кој го сними во 1977 година. Таа важи за една од најубавите жени во тоа време, а на нејзината убавина не остана имун ниту Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Анџела во својата исповед за каналот на Јутјуб „True Stories“ неодамна откри детали за врската со нејзиниот татко, а сега по 45 години актерката се огласила и истакнува дека нејзината ќерка ја наговорила на тоа.

– Жељко го запознав на рана возраст. Како 15-годишно девојче одев на матине во Цепелин. Тогаш беше во мода во сабота и недела. Во негова близина живееше мојот најдобар пријател, кој беше дечко на неговата сестра. Така станавме добри пријатели и често се среќававме во недела, бидејќи не ми дозволуваа да излегувам навечер. Ќе седевме во парк, а тој дефинитивно ќе одеше да купи колачиња, бидејќи делевме заедничка љубов кон слатките. Ќе зборуваа за се и сешто. Тој тогаш беше нешто сосема друго, отколку што луѓето го знаат подоцна. Често патуваше и се враќаше, а причината зошто бевме толку блиски е што секогаш знаев каде е, бидејќи секогаш ми одговараше на телефонот. Неговата мајка Славка секогаш ми се јавуваше да праша каде е и дали е добро – ја започна приказната и ги откри досега непознатите детали од нивната романса:

– Аркан ја сакаше поезијата, постојано ме тераше да ја рецитирам Десанка Максимовиќ, како и „Писмото на Татјана до Онегин“, што секогаш го правев. Ми ја стави главата во скут и ми рече да му рецитирам. Тој беше романтичен и духовит. Кога се роди Анѓела во Народниот фронт, имаше тешко породување. По околу два-три часа дојде кај мене директорот на тој оддел и ме праша дали сум Љиљана Мијатовиќ и дека ме нарекува сопруга, јас бев зачудена, бидејќи знаев дека е во затвор. Одговарам и го слушам неговиот глас: „Душо, убавина моја, како си?“ Се шокирав, мислев дека го пуштиле, а тој ми вели дека во затворот направиле бунт и дека го држат директорот во заробеништво, за да ми се јави, бидејќи не можел да биде до мене – се присети поранешната актерка.

На прашањето зошто никогаш не ја официјализирале својата врска, Љиљана вели:

– Не се венчавме од технички причини, бидејќи го бараа многу земји. Избега од затвор, па се криеше и затоа не можевме ни да ја легализираме нашата врска иако тој многу сакаше. Нашата ќерка го носи презимето Ражнатовиќ, бидејќи тој инсистираше на тоа. Дал изјава во конзулатот, потоа бил во затвор во Холандија. Кога ја родив Анџела беше малиот Жељко, физички неверојатно личи на него. Ја има бојата на гласот, рацете, нозете, главата, очите, белиот тен… сака слатки како него и животните, открила Љиља, а за популарната пејачка Цеца Ражнатовиќ има само пофални зборови:

– Цеца тогаш одлично се снајде, беше многу млада, Жељко тогаш беше веќе зрел човек. Таа беше многу коректна кон мојата Ангела. Дури и по неговата смрт, таа беше многу коректна. Можам само да и се заблагодарам и да кажам се најдобро за неа. Глупости се приказните дека Вељко има повеќе пари од Анѓела која нема пари, како што некои велат. За себе си е момче и Господ да му даде уште повеќе пари. Нивната љубов нема врска со пари. Го сака затоа што е сладок и имаат многу заедничко во приказните – и ја отвори душата на Љиљана за каналот „True Story“.

фото: Stori.rs/приватна архива/принтскрин Јутјуб

Останати вести од Радио Милева