Живот и Стил

Многумина прават грешка: Која е идеалната температура на водата за миење на лицето?

Многумина прават грешка: Која е идеалната температура на водата за миење на лицето?

Не е сеедно дали водата е топла или ладна

Кога станува збор за нега на лицето, експертите се согласуваат дека „помалку е повеќе“, па затоа треба да го вклучиме ова во нашата нега.

Сигурно сте се запрашале каква вода треба да користите кога се миете.

Оптимална температура на водата при миење

Постојат причини зошто треба да го миете лицето на одредена температура. Покрај здравствените причини, постојат и практични причини зошто миењето на лицето на одговарачка температура може да ја максимизира ефикасноста на производите за нега на кожата, пишува „The List“. Значи, која е најдобрата температура?

Секој сака да се тушира ​​со топол туш, но всушност нашироко се препорачува оваа практика да се избегнува. Иако може да биде пријатно, редовното миење на лицето со топла вода може да ги еродира природните масла како што е себумот, кои помагаат да ја одржувате влажноста на вашата кожа. Ако оваа бариера за влага е пробиена, тогаш вашата кожа станува сува и склона кон иритации.

– Екстремните температури, како што се жешките, парни тушеви или топлата вода, може да предизвикаат проширување на крвните садови и „кршење“ на деликатно ткиво. Како резултат на тоа, вашата кожа може да развие долгорочна состојба позната како розацеа, која се карактеризира со ситни испукани крвни садови околу образите, носот и челото. Ако ја развиете оваа состојба, се препорачува да се консултирате со лекар, дерматолог или друг здравствен работник, советува Џошуа Цајцнер, директор за козметички и клинички истражувања за дерматологија во болницата Маунт Синај.

Наместо тоа, одлучете се за млака вода

За најдобро да ја заштитите кожата од долготрајни иритирачки состојби и да ја максимизирате ефикасноста на производите за нега, здравствените експерти препорачуваат миење на лицето со млака вода. Исто така, лицето не треба да се мие премногу често.

Откако ќе нанесете млака вода, важно е да знаете колку долго треба да го чувате средството за чистење.

– Вистина е дека за да биде ефективно средството за чистење, мора да стои доволно долго на кожата. Во просек, 30 до 60 секунди треба да бидат доволни за повеќето луѓе – советува дерматологот.

извор:курир.мк