Радио Милева
„Треба да пеат што сакаат“

Многу учесници во „Ѕвездите на Гранд“ пеат песни од Ивана Петерс, а таа вели: „Мене тоа шоу повеќе ми личи на ријалити, отколку работа на кариератра на младите“

Многу учесници во „Ѕвездите на Гранд“ пеат песни од Ивана Петерс, а таа вели: „Мене тоа шоу повеќе ми личи на ријалити, отколку работа на кариератра на младите“
фото:ивана петерс/инстаграм принтскрин

Српската пејачка Ивана Петерс истакна дека не е точно дека од рокенролот и поп музиката, жанровите што ги пее, не можат да заработат доволно пари, иако признава дека ситуацијата не е како што беше.
– Времињата се тешки. Секој од нас се плаши за својата иднина. Не е точно дека не можам да го хранам своето дете, како што мислеа некои. Некако сите се навикнавме на оваа нова нормала.

Сега треба да поставиме јасни правила за тоа кои сме и кои не сме. Порано беше убаво да се живее од рокенрол, бидејќи се прилагодивме на нашиот пазар – рече Ивана за „Курир.рс“.
Таа се осврна и на тоа што нејзината ќерка Сара би сакала да прави во иднина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ivana (@ivanapeters)

– Тој ги менува интересите и не знае што да прави во животот. Сега таа би сакала да биде режисер. Отсекогаш ја привлекувала уметноста. Таа го наследи својот глас од мене – вели пејачката.
Ивана го коментираше и фактот дека Марија Шерифовиќ ги критикува натпреварувачите кои ги пеат песните на Ивана во „Ѕвездите на Гранд“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ivana (@ivanapeters)

– И нејзините песни се тешки. Марија ги критикува натпреварувачите со причина. Таквиот натпревар не може да создаде слика како некој пее. За мене, тоа е повеќе ријалити отколку работа на кариерата и живот на младите. Некој ќе направи кариера затоа што има став или вокал, а не поради шоу. Мислам дека луѓето треба да пеат што сакаат. Не е важно што ќе им каже некој ако уживале – рече Ивана Питерс за споменатиот медиум.

Останати вести од Радио Милева