Мегафон

„Мизар“ по седум години со концерт во Белград

„Мизар“ по седум години со концерт во Белград

По седум години, Белград на 16-ти декември ќе има можност уште еднаш да биде домаќини на еден од најдобрите бендови на овие простори, култната македонска „дарквејв“ група „Мизар“. Последниот настап на „Мизар“ пред белградската публика беше во 2015 година, три години претходно беа предгрупа на светската ѕвезда Мерлин Менсон, а сега ќе ја собираат публиката во Домот на млади во Белград.

На почетокот на јуни, „Мизар“ замина од Скопје на мини турнеја во која беа вклучени Љубљана, Риека и Загреб, градови каде публиката ги пречека со ентузијазам. Тоа беа концерти исполнети со силни емоции бидејќи ги посетија сите три града по долгогодишно отсуство.

Од своето основање далечната 1981 година до денес, „Мизар“ поминал низ многу фази. Составот се смени, се разделија и повторно се сретнаа, а единствена константа остана Горазд Чаповски, композиторот, гитаристот и идеолошки водач на групата. И покрај бројните промени, бендот цело време остана доследен на својот специфичен музички израз – „Мизар“ создава музика базирана на старите словенски пеења, македонскиот фолклор и византиската традиција, обликувана во потемна облека.

Во досегашната кариера имаат пет откровенија, односно пет албуми, а последниот шести кој ќе го промовираат на белградскиот концерт а го најавија во 2020 година со песната „Галеб“. Ги следеа „Доаѓа ден“, „Лузна“, „Гласници на падот“ и „1903“, додека оваа година ги објавија „Изгорен од ова сонце“ и „Вечна празнина“, песни во кои „Мизар“ го трансформира човечкото присуство на оваа планета во сериозни музички дела, со моќниот вокал на Зоран Тортевски во преден план.

Шестчлената постава маестрално изведува композиции кои силно одекнуваат, нивните изведби во живо никого не оставаат рамнодушен.