Љубов и Секс

Мирисни афродизијаци – Кои мирисни ноти ги возбудуваат мажите?

Мирисни афродизијаци –  Кои мирисни ноти ги возбудуваат мажите?

Без разлика дали целта на една девојка е да ја разбуди својата сензуалност, да привлече припадник на спротивниот пол или да ги импресионира другите, важно е да избере одреден мирис кој ќе и помогне да го постигне она што го сака.

Жените ги привлекуваат мажите првенствено со нивните феромони – соединенија кои се наоѓаат во нејзиниот природен мирис. Етеричните масла се растителни концентрати без никакви хемиски компоненти, што значи дека не го маскираат вашиот природен мирис. Тие можат да ги заменат синтетичките парфеми, многу суптилно да го регулираат нервниот и ендокриниот систем, а ја надополнуваат виталната енергија.

Кои мириси најмногу ги возбудуваат мажите?

Пачули

Ова е природен афродизијак, кој содржи феромони. Го привлекува спротивниот пол, ја зголемува сензуалноста, ослободува убавина. Не може да се меша ни со еден друг мирис. Неговата арома е мошусно-земјена со дрвени нијанси.

Овој мирис најмногу им одговара на жените со харизма и сопствен стил, кои веќе имаат одредено искуство зад себе.

Бергамот

Ова е единствениот цитрус што се одгледува поради неговиот мирис наместо неговата нутритивност. Мирисот на прифаќање на себеси, своето тело, успех. Го подобрува расположението, позитивно влијае на нервниот систем, носи еротско расположение, ја активира креативноста, ја зголемува самодовербата и дружељубивоста.

Мирисот е погоден за девојки кои се обидуваат не само да ја нагласат својата индивидуалност, туку и да ги наполнат батериите со сила и енергија. Со помош на парфемот од бергамот жената покажува дека е привлечна, но во исто време самостојна и независна, пишува „lepotaizdravlje.rs“.

Сандалово дрво

Овој мирис го сакаат голем број мажи и жени. Дрвена, богата нота со мошусен подтон. Сандаловото дрво содржи супстанции слични на феромони и телото го чита како најсилниот афродизијак. Работи ненаметливо. Треба да се примени на пулсни зони.

Мирисот е погоден за секое време од денот. Поради имитација на природен мирис на телото, добро го стимулира либидото. Оваа компонента е наменета за зрели, остварени поединци со одличен, елегантен изглед.

Роза

Тој е еден од најбараните мириси кај девојките. Суптилната арома ќе мириса различно на секого. Од шишето ќе мириса во една верзија, на кожата – во друга, на телото – во третата. Ова е силен афродизијак.

Кога ќе стигне до кожата, есенцијалното масло од роза го менува молекуларниот состав, што влијае на сите телесни системи. Деликатната арома го зголемува либидото, предизвикува бура од сексуални сензации и емоции.

Ванила

Мирисот ја носи жената од работа до опуштеност за неколку секунди. Ванилата има смирувачки ефект, предизвикувајќи асоцијации на удобност и сигурност.

Овој мирис дава енергија, ја враќа сензуалноста благодарение на неговите тонични својства. На потсвесно ниво, мирисот на ванила ја ублажува анксиозноста и стравот, помага да се активира виталната енергија.

Како и каде да нанесувате парфем?

Овие миризливи афродизијаци се препорачува да се нанесуваат во форма на есенцијални масла на зглобовите, зад ушите и во пределот на деколтето. Неколку капки може да се нанесат на влажна коса за долготраен мирис.

За комплексен ефект врз мажите, ароматичните масла може да се мешаат во одредени пропорции. На пример, 4 капки нероли, 3 капки сандалово дрво и 2 капки бергамот. Главната работа што треба да се запамети е дека аромата треба да биде лесна и едвај забележлива.

Извор: Попара.мк