Радио Милева
лажго...

Мили го извиси овој Македонец во „Ѕвездите на Гранд“: Требаше да му биде ментор, па не се ни појави (ВИДЕО)

Мили го извиси овој Македонец во „Ѕвездите на Гранд“: Требаше да му биде ментор, па не се ни појави (ВИДЕО)

Александар Милиќ Мили испаднал непрофесионален кон неговиот единствен кандидат во „Ѕвездите на Гранд“, Никола Станишиќ од Скопје. Фронтменот на групата „Милиграм“ му ветил на младиот Македонец  дека ќе работи со него, ќе го турка во медиумите, па дури и ќе ангажира стилист за него, но тој преку ноќ престанал да го контактира.

Специјални членови на жирито во минатиот петок требаше да бидат Мили и Шериф Коњевиќ, но во студиото на Кошутњак се појави само Шериф. Мили го известил Саша Поповиќ дека нема да може да дојде, па затоа неговиот единствен кандидат што го избра – извиси! Младиот скопјанец се претстави во шоуто, а бидејќи никој од постојаните членови не му даде глас, Мили реши да го прифати.

„Бев пресреќен што Мили ќе ме менторира. Тој ми рече како ќе работи со мене. Имаше идеја да одберам една песна, а друга ми предложи – да го пеам Синан Сакиќ. Тој вети дека ќе ја подготви мојата матрица. Тој исто така рече дека ќе ме упати  кај неговиот стилист и дека ќе договори медиумите да пишуваат за мене во Македонија. Потоа ми се јави и рече дека нема да може да се видиме затоа што имал многу обврски, концерти и сл. и Мили оттогаш престана да ми се јавува.

„Мина уште некое време, а тој не ми се јави. Ја слушнав продукцијата, ми рекоа дека ќе го контактираат, но ми дадоа и негов број да го повикам и да закажам состанок. Јас му се јавив, а тој ми кажа дека е зафатен и не може да работи со мене. Го замолив барем матрицата да ми ја испрати, тој рече дека важи и веќе не се јави. Чекав две недели на матрицата, не знаев што ќе пеам само неколку дена пред да дојдам во Белград. Бев во хаос, го побарав, а тој повторно ми рече: ‘Имам состанок, не можам да разговарам, ќе те барам подоцна’. И повеќе ниту ми се јави, ниту одговори на моите повици“ –  раскажува Никола.

Вистинското изненадување беше што Никола воопшто пристигна во Белград на пробата.

„Дојдов таму и Саша ми рече дека Мили нема да дојде. Помислив дека е подобро да испаднам уште во првиот круг,  отколку ова што ми се случува. Во меѓувреме, успеав да ја добијам матрицата, колегите ми помогнаа во тоа“ – вели Никола.

Членовите на жирито биле изненадени кога дознале што му направил нивниот колега на натпреварувачотод Македонија. Особено лут бил Ѓорѓе Давид, кој го нападна  колега, но и Марија Шерифовиќ. Таа одлучи да му даде шанса на кандидатот за следниот круг и се понуди да биде неговиот нов ментор.

„Марија се покажа како вистински царица. Многу и благодарам. Можеби е подобро што испадна вака. Искрено, сакав да работам со неа уште од почеток. Едвај чекам да се фатам за работа“ –  пресреќен ќе изјави нашиот Никола.

Останати вести од Радио Милева