Радио Милева
„системот те лаже“...

Миа Костова во напад на системот за одбрана на Ламбе: „Пет години не го најдовте тој што ми го запали автомобилот, а го yaпcивте Ламбе додека бугарскиот клуб се’ уште чуреше“ (ФОТО)

Миа Костова во напад на системот за одбрана на Ламбе: „Пет години не го најдовте тој што ми го запали автомобилот, а го yaпcивте Ламбе додека бугарскиот клуб се’ уште чуреше“ (ФОТО)

Реакциите по опожарувањето на влезната врата на бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ во Битола, приведувањето и притворот за според МВР, осомничениот сторител, пејачот Ламбе Алабакоски не стивнуваат.

Не заради тоа што некој го оправдува чинот или заради тоа што починителот, ако е тој, е медиумски позната личност, туку заради нешто што се нарекува селективност на системот, кој функционира само тогаш кога нему и на актуелните властодршци така им чини. Се’ друго завршува пред воопшто и да почне… Или поточно, зацршува со делото, кое е починето или од „непознат сторител“ или „виновникот“ е колатерална штета кој платил со сопственот живот, па нема кому да му се суди или е во прашање „виша сила“. А всушност виновник секогаш има, кој од позиција на сила и моќ  „диригира“  со доказите како што нему му одговара.

Дека на сите им е дојдено преку, знаете веќе што, па и повеќе од тоа, доказ се бројните реакции на социјалните мрежи. Од оние на обичните греаѓани, до оние на познатите личност.

Така екс водителката и позната инфлуенсерка Миа Костова, која ионака е позната по тоа дека има „остар јазик без влакна на него“, и овој пат не им го премолче перчењето на министерот за внатрешни работи и неговата полициска свита за „брзата и успешна акција“ при откривањето на сторителот за опожарената влезна врата на клубот на Бугарите во Битола.

Таа со свој Фејсбук му порача на „Сир Оливер“: „ Откако сме Северна, најважно за било каква разрешница е да така им одговара или во друг случај услов за пронаоѓање на виновникот е да си пејач. Немам друго објаснување“.

При тоа потсети на ннејзиниот случај кога намерно беше запален автомобилот на паркингот прд загара во 20217 година, а починителот никогаш не беше пронајден. како и во стотици, илјадници други случаи.

„Ова е мојата кола, запалена пред зграда 2017 (ако не се лажам) на ист начин како и палењето на бугарскиот клуб во Битола. Увидна имаше и камери и дечко со капуљача кој замислете 5 години подоцна не се пронајде. Или, никој не мрдна со прст ниту некој некогаш после записникот ми се јави да ми даде било каква инфомација или да ме праша било што во врска со случајот.

Да се потсетиме на Тетовската болница за која е осомничен кабел.
За фабриките (Треска-н.з) на чии места ќе се кренат згради и се самопалат од мака или од жешко време, за сега. Е ама, бугарскиот центар си доби осомничен, па реално, уште чуреше кога Ламбе беше приведен.

Наравоучение: Откако сме Северна, најважно за било каква разрешница е да така им одговара или во друг случај услов за пронаоѓање на виновникот е да си пејач. Немам друго објаснување.

*Она мало главче кај ретровизорот е 5 годишниот Андрија кој до ден денес има трауми иако мајка му не беше ни крива ни должна да добие запалена кола ничим изазвано. И секако, никогаш никој да не одговара за делото.
Мислам дека толку гнев направивте помеѓу народот што треба да сме среќни што оние на кои им е преку глава, палат само објекти. Ќе почнеме да се палиме и меѓу себе, прашање на време е кога. А сега одете кај овие од партија и читајте како е Ламбе психопат“ – порача Костова во својата јавна порака.

На неа се надоврза и пејачката Ребека, поточно нејзиниот сопруг др. Милан Ристески, кој потсети и на палењето на автомобилот на пејчката и ТВ водителка Сузана Туринџиева, чиј тукушто купен автомобил пво 2020 година исто така беше запален на паркинг, а покрај него од пожарот беше зафатен и автомобилот на Ребека и нејзиниот сопруг.

 

„Се разбира“, виновниците никогаш, до ден денес не беа пронајдени! Впрочем како во многу други случаи… Освен во овој со клубот на Бугарите во Битола и Ламбе – „пироманот“, како што го нарекоа режимските медиуми во своите наслови!

Фото: Фејсбук принтскрин

Останати вести од Радио Милева