Радио Милева
платена партиска слога...

Миа Костова ги „распука“ партиските подлизурковци што ја бранеа министерката Славјанка од злобни коментари: „Кај сте бе истите тие поборнички за жените за мене, кога ми силуваа се’ до 4-то колено и пишуваа дека сум родила дете, а не знам чије е?“

Миа Костова ги „распука“ партиските подлизурковци што ја бранеа министерката Славјанка од злобни коментари: „Кај сте бе истите тие поборнички за жените за мене, кога ми силуваа се’ до 4-то колено и пишуваа дека сум родила дете, а не знам чије е?“

Некогашната македонска водителка и инфлуенсерка Миа Костова постојано е активна на социјалните мрежи и отворена за нејзините следбеници.

Покрај тоа што редовно рекламира, препорачува разни модни брендови, козметички производи од нејзините соработници, Миа често знае да го искаже отворено својот став, да го каже своето мислење, да критикува, полемизира, спротистави на неправдите… И тоа онака остро и отворено, „без влакна на јазикот“!

Овој пат она што ја „изиритира“ Миа беа коментарите, ама на туѓа сметка! Или поточно одбраната на „неодбранливото“  што партиските ботови, платеници и подлизурковци, се обидоа да го направат, прикажувајќи ја министерката за одбрана Славјанка Петровска, како жртва на напади и говор на омраза упатен кон неа, на социјалните мрежи!

Потенцирајќи дека очигледно партиските лаборатории за фабрикување вести и соопштенија по потреба добро работат кога се партиските функционери во прашање, Миа Костова „ги распука“  партиските платеници и подлизурковци што ја бранеа министерката Славјанка од злобни коментари:

„Стварно сте ужаснати од говорот на омраза према Славјанка? Стварно сложно жени постирате коментари со говор на омраза?

Па кај сте бе истите тие поборнички за жените да се соберете и да ги извадите коментарите од под портали за мене? Кога ми силуваат све до 4-то колено, кога пишуваа дека сум родила дете, а не знам чије е? Кај бевте кога за Тамара не сопираше говор на омраза два месеца сосе деца, фамилии спомнување, со се’? Кај сте кога под било која вест за некоја пејачка или водителка буквално се уринира без престан во коментари и тоа трае…?

Ааааа да, заборавив. Никој не ви дава по 100 евра за  одеднаш да станете феминистки и да застанете во моја одбрана на пример, нели? Со некој динар од партија се’ е полесно, па дури и тоа да сме сложни дека говорот на омраза мора да престане. Па, нека почне од Славјанка“ – јавно им порача русокосата во својот Фејсбук статус, потсетувајќи на „двојните аршини“ кога нешто или некој се критикува, односно „лажниот морал“ на тобожните „невладини трули моралисти и платеници“, скриени под плаштот на партиските потреби и интереси на владеачката гарнитура!

Фото: Инстаграм и Фејсбук принтскрин/Миа Костова

Останати вести од Радио Милева