Радио Милева
Снајди се, па живеј

„Ми требаат пари“: Рада Манојловиќ поради кризата го продава имотот

„Ми требаат пари“: Рада Манојловиќ поради кризата го продава имотот
фото:рада манојловиќ/принтскрин

Фолк-пејачката Рада Манојловиќ (35) одлучи да продаде дел од и имотот во родното село Четереше за 20.000 евра. Според тамошните медиуми, таа ја намалила цената на земјиштето на 15.000 евра, а за неколку дена треба официјално да објави оглас со сите детали за продажбата.

– Имотот што Рада го купи пред две години има неколку хектари и се наоѓа веднаш до нејзината семејна куќа во селото Четереше. Нејзиното семејство таму одгледуваше органска храна, која делумно се продаваше на локалниот пазар, но Рада сега одлучи да го продаде во секој случај. Таа разговараше со нејзиниот татко и маќеа и рече дека може да земат солидна сума пари ако ги стават нивите во оглас, а тоа би им значело бидејќи во овој момент не знаат кога ќе почне да работи. Заштедата што го имаше беше скоро потрошена,а нема настапи. За време на кризата, Рада подготвуваше нови песни, веќе зборуваше за тоа дека Харис и помага и дава одредена сума пари, но сега и двајцата не настапуваат никаде – изјавил извор близок до пејачката за српски Телеграф.

Маќеата на Манојловиќ, Сузана и таткото на Рада не беа за продажба на дел од имотот, па ја убедија Рада дека земјиштето вреди повеќе од неколку илјади евра.

– Тој веднаш и рече дека не треба да ги продава нивите и дека некако ќе се снаоѓа додека не помине кризата. Тој и објасни дека секогаш може да се живее од земјата и дека не треба да се прават ненадејни одлуки, но таа го скратила тоа одамна. Таа рече дека наскоро ќе објави оглас за продажба и дека е подготвена да преговара цената да се спушти малку повеќе за да се продадат нивите што е можно побрзо – изјави извор за горенаведениот медиум.

По повод целата приказна, Рада рече дека продажбата на имотот во моментов е најпаметниот потег што можела да го направи.

– Имам повеќе имот во моето село и не мислам дека е страшно ако продадам неколку хектари. Јас го купив земјиштето пред две години, но тоа не е сè што имаме. Сега е важно да имате пари во кутијата, не знаеме колку ќе трае пандемијата. Кој знае кога ќе започнам да заработувам пари, не само јас, туку и моите колеги. Ќе го продадам теренот, ја спуштив цената, но ќе видиме што друго и како – рече кратко Рада.

Останати вести од Радио Милева