Радио Милева
Силна вреба

„Ми беше тешко“: Никола Роквиќ проговори за развод од сопругата Бојана

„Ми беше тешко“: Никола Роквиќ проговори за развод од сопругата Бојана

Пејачот Никола Роквиќ ја шокираше јавноста со тоа што призна дека има голема желба да се замонаши, а кога ги носи децата на пат, како своја животна цел го гледа одењето во манастир.

Сепак, бракот на Никола Роквиќ е доволно силен, па благослов му даде сопругата Бојана Баровиќ која беше со него во најубавите, но и најтешките моменти од неговиот живот.

Па така, Никола гостувајќи кај Марина Рајевиќ Савиќ во емисијата „Додека спијат ангелите“, искрено зборуваше колку му е важна верата. Тој е многу посветен на неа и свесен дека таа многу му помага. Чувствуваше колку вербата го враќа во живот кога Бојана и тој размислуваа да се разведат. Но, бракот на Никола Роквиќ ја надмина таа пречка.

– Пет години живееме на релација Србија-Америка. Таа страда од мојата работа овде, нејзината таму, па има кавги во врската. Рековме во еден момент дека ќе раскинеме. Ми беше тешко, а се мачевме многу. Потоа повторно ми се појави тоа чувство на убавина. После сфатив дека тоа е благодет. Внатрешен глас ми рече да продолжам да го читам Новиот завет. Го отворив Евангелието по Лука, раѓањето на свети Јован Крстител во Белград. Два петока отидов да пеам со луѓе во црква. Се молев пред Света Петка и Свети Јован Бог да ме спои мене и Бојана, да ја немаме повеќе таа дистанца – искрено изјави Никола и откри засега непознати детали.

-Не знам зошто тогаш реков: „Боже, би сакал Бојана да е трудна, да се собереме на едно место и повеќе да не се разделуваме“. Во еден момент реков дека Бог постои само ако Бојана е бремена. Таа подоцна доаѓа од Америка и ми дава подарок. Додека го земав, под подарокот ми подари рака и тест за бременост. Тогаш бев шокиран! Не можев да кажам ни збор. Значи, Господ постои, а од друга страна ми се исполни големата желба. После неколку дена Бојана ми кажува дека сонувала жена во црно, дека дошла да и каже да не се грижи и дека се ќе биде во ред. Тогаш и кажав дека е Велики петок. Леона подоцна ни се роди на денот на Света Петка Трнова, а се крсти на денот на Света Петка Српска – рече Никола.

фото:принтскрин Инстаграм

Останати вести од Радио Милева