Радио Милева
„те бараме меѓу ѕвездите“

Месец дена без Масимо Савиќ, сопругата и ќерката неутешни: „Се прашуваме што би ни кажал…“ (фото)

Месец дена без Масимо Савиќ, сопругата и ќерката неутешни: „Се прашуваме што би ни кажал…“ (фото)

Помина точно еден месец откако не напушти легендарниот Масимо Савиќ, а во таа тажна прилика се појави трогателна порака на неговиот официјален Инстаграм профил.

„Веќе еден месец го живееме твоето отсутно присуство.Ти си во сè. Се прашуваме што би помислил, што би ни рекол со неговиот најубав глас… А потоа замислете дека знаевме што сакате и дека се’ што правиме и се’ што овие твои луѓе, твојата публика, пишуваат, цртаат, споделуваат во спомен на тебе би ја препознал како длабока емоција и би ја поддржал со најтоплата насмевка која секогаш се движела директно од срцето кон твоите очи и твоето лице. Од тагата, која, свесни сме, засекогаш ќе ни биде сопатник, само благодарноста и љубовта се поголеми. Додека гледаме во небото, те бараме меѓу ѕвездите. Можете да бидеш само најбрилијантните. Недостигаш, и ќе бидеш тука засекогаш. Ние те сакаме. Масимално“, стои во соопштението на семејството.

Потсетуваме, легендарниот хрватски уметник не напушти по кратката, но херојска битка со опаката болест, само еден месец откако го одржа својот последен концерт во Загребската Арена. Зад себе остави две дами, сопругата Ани и ќерката Мирна.

фото:Фејсбук принтскрин Massimo/Инстграм

Останати вести од Радио Милева