Радио Милева
Победа за мајката и синот

„Мене во животот повеќе не ми е потребен татко“: Судот донесе одлука за вонбрачниот син на Мирослав Илиќ

„Мене во животот повеќе не ми е потребен татко“: Судот донесе одлука за вонбрачниот син на Мирослав Илиќ

Поранешната љубовница на пејачот Мирослав Илиќ, Мирјана Антоновиќ, откри дека судот донел одлука Мирослав дека е биолошки татко на нејзиниот син Девин.

Девин Антоновиќ со години го тужеше пејачот заедно со неговата мајка, а пред неколку месеци отворено проговори низ што поминал поради сослушувањето и како гледа на целата ситуација со биолошкиот татко кој не го препознал.
– Не чувствувам никаква разлика по завршувањето на судењето. Сигурен сум дека ова не е крајот. Го мразам целиот овој процес. Овој тип на публицитет најверојатно му одговара на Мирослав. Да не беше така, оваа фарса одамна ќе беше завршена. Сето ова е несфатливо – рече тогаш Девин и додаде:

– Вистината е една и од неа не може да се избега. Повеќе не ми треба татко во мојот живот и благодарен сум што отсекогаш имав храбра и посветена мајка со челични нерви. Но, поради таквиот лош закон, каде што судството е врзано со лисици, страдаат многу мајки и деца. – Со Мирослав се видовме кога бев мал и убеден сум дека имаше можност повторно да се видиме и да разговараме очи во очи, за да не дојде до вакво деградирање на односите. Сето ова се случува поради другите, но и поради човечката слабост – заклучил Девин пред неколку месеци за „24седам“.

Да потсетиме, Мирјана Антоновиќ се огласи и потврди дека судот во Белград пресудил дека пејачот Мирослав Илиќ е биолошки татко на нејзиниот син Девин Антоновиќ.

– Драги мои трпеливи пријатели, денес е ден за славење. Донесена е судска одлука дека Мирослав Илиќ и Девин Антоновиќ се татко и син. Денеска од среќа плачевме и сме презадоволни. Им благодариме на нашите сведоци, на нашиот извршен адвокат Вилијам Паспаловски, на судијата кој донесе правична одлука, на медиумите кои следеа сè, честопати се смрзнуваа со часови и на сите вас кои со години не поддржувавте да истраеме под огромен притисок – напиша прво Мирјана.

– Ова не е само наша победа, туку победа на сите мајки и деца на Србија. Тој што не му се допаѓа оваа одлука нека тужи, а ние имаме уште повеќе. Ќе продолжиме додека не се смени овој застарен закон за ДНК, кој е насочен против развојот на српските семејства и српското општество – додаде таа.

– Отсекогаш сум сакала и верував дека правдата се уште може да се најде во Србија и многу ми е драго што не бев разочарана. Ти благодарам многу и твојата Мирјана неизмерно те сака – заклучи таа на Фејсбук.
Да потсетиме, Мирјана долго време се обидува да докаже дека е татко на Девин, што тој упорно го негира. Антоновиќ редовно известуваше за своите следбеници на социјалните мрежи за деталите од судењето, тужбата, исто како и сега.

фото:пинкови ѕвезди/bolestan_show_clip/милан илиќ рас србија

Останати вести од Радио Милева