Радио Милева

Меѓу пештери и вулкани: Меган и Хари повторно размислуваат за преселба

Меѓу пештери и вулкани: Меган и Хари повторно размислуваат за преселба
фото: тањуг/ап

Принцот Хари и Меган Маркл рано знаеја дека нивниот живот во Обединетото кралство нема да трае долго. Во 2018 година, само неколку месеци по венчавката, на Сасексови им дојде идеја да се преселат во Нов Зеланд, вели Патси Реди, генерален гувернер на земјата.

Во неодамнешното интервју, Реди откри дека Хари и Меган ја прашале за можноста да се преселат кога ги запознала за време на нивната кралска турнеја низ Австралија и Нов Зеланд.

„Кога седнавме и пиевме пијалок, тие рекоа дека можат да го замислат животот на вакво место и се прашуваа дали мислиме дека тоа е теоретски возможно“, рече таа за Associated Press. „Им реков дека, се разбира, тоа е можно, но дека ќе треба да истражиме какви можности ќе имаме овде.“

Реди рече дека и се чини дека Хари и Меган го сакаа „отворениот пристап“ во Нов Зеланд и дека имаа добри искуства во интеракцијата со луѓето што живеат таму. Покрај тоа, им се допадна природата – езера, море, вулкани, пештери и планински врвови. На крајот, сепак, Реди рече дека нивните разговори на оваа тема останале многу неформални и дека, очигледно, Сасекс не завршиле со овој потег.

„Тие гледаа како можат да го зголемат своето семејство и очигледно донесоа одлуки врз основа на тоа“, рече таа. Наводно, извор од кралското семејство открил дека на парот му е жал што не го избрале Нов Зеланд и дека не е исклучена можноста да се преселат таму еден ден.

Останати вести од Радио Милева