Радио Милева
Ја бара правдата

Меган Маркл го враќа ударот – бара финансиска оштета поради навреда и клевета

Меган Маркл го враќа ударот – бара финансиска оштета поради навреда и клевета

Меган Маркл реши да и возврати на својата полусестра по нејзините обвинувања за клевета. Таа поднела барање за отфрлање на сите тврдења дека „тука нема место за такво нешто “.

Саманта, да потсетиме, за малку ќе побараше судот да процени „дали двете се блиски“, и „колку пати имале и каков контакт во животот“ дури и кога Меган истакна дека „не се чувствува како да има сестра, но дека е таа пораснала како единица.„Таа исто така сакаше да се утврди пред законот дали нејзините чувства се вистинити или лажни.

– Не се оди на суд за да утврдиш колку е некој близок. Судот тоа не може да го докаже и покаже на некој посебен начин. Ниту треба – пишува во документите до кои дојде „Е! News“, а адвокатите на Меган Маркл, заедно со неа, истакнуваат дека Саманта навистина не може „да ја тужи за клевета, бидејќи таа не постои“.

Освен што ја отфрли трубата, Меган бараше и надомест за овој случај.

Претставниците на медиумите, Саманта и Меган, се уште не објавиле за локалните медиуми дали ја прочитале драмата на полусестрите.

Да потсетиме, Саманта крена прашина минатиот март, тврдејќи дека Меган не била толку искрена за време на разговорот со Опра Винфри во 2021 година. Таа потоа му кажа на водителката дека никогаш не била особено блиска со неа, ниту со нејзиниот полубрат Томас Маркл Џуниор.

– Не ми е пријатно да зборувам за луѓе кои навистина не ги познавам. Јас пораснав како единица и тоа е општо познато. Посакувам да имам некого – рекла таа и додала дека Саманта го земала семејното име дури откако таа и Хари почнале да се забавуваат.

Мислам дека тоа доволно кажува за неа“, заклучила таа.

фото:Shutterstock/EPA

Останати вести од Радио Милева