Радио Милева
Славенички во Британија

Меган и Хари најпосле ја покажаа ќеркичката Лилибет Дајана која наполни една година (фото)

Меган и Хари најпосле ја покажаа ќеркичката Лилибет Дајана која наполни една година (фото)

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл ја објавија првата фотографија од ќерката на Лилибет, Дијана Маунтбатен-Виндзор, откако таа во саботата на 4 јуни беше во Велика Британија со нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора. го прослави својот прв роденден.

Принцот Хари и Меган Маркл го кријат својот приватен живот од очите на јавноста откако се преселиле од кралскиот двор. Меган и Хари минатата година за време на Божиќ и ја покажаа на јавноста својата ќерка Лилибет Дијана, а сега имаат посебен повод за тоа.

Малата Лилибет го слави својот прв роденден, а Хари и Меган на јавноста и покажаа колку порасна нивната сакана. Според странските медиуми, фотографиите ги направил семејниот пријател Мисан Хариман, а среќниот пар со пријателите славел роденден во „Фрогмор Котиџ“.

На главната фотографија Лилибет седи во тревата во светло син фустан со машна на косата, а она што веднаш го привлече вниманието на сите е нејзината коса која неодоливо потсетува на тато.

Војводата и војвотката од Сасекс им се заблагодарија на сите и рекоа дека се „неверојатно трогнати“ од честитките испратени до нивното девојче, кое го крстија во чест на кралицата и покојната принцеза Дијана.

ПР Меган Маркл и принцот Хари рекоа дека забавата е „обичен, интимен пикник во дворот“ за „блиски пријатели и семејството“. Клер Птак, која ја создаде свадбената торта за Меган и Хари во 2018 година, направи специјална торта за првиот роденден на Лилибет.

Интересно е и тоа што на прославата беа поканети и принцот Вилијам, Кејт Мидлтон и нивните три деца, но за жал, тие не се појавија поради јубилејот на кралицата. Минатата недела Малата Лилибет за прв пат во животот ја видела својата баба, кралицата Елизабета.

Тоа беше и прво враќање на Меган Маркл во Велика Британија по скандалозното интервју и исповед, а нивното појавување во јавноста помина добро.

фото:EPA/Инстаграм

Останати вести од Радио Милева