Мегафон
нов проект на бившиот член на „Браво бенд“

Живко Динев преработи 15 музички бисери: Со првиот од нив, „Злато си ми ти“ ќе ви ја „позлати“ 2019 (ВИДЕО)

Живко Динев преработи 15 музички бисери: Со првиот од нив, „Злато си ми ти“ ќе ви ја „позлати“ 2019 (ВИДЕО)

Некогашниот член на „Браво бенд“, каде што беше бас гитарист и вокал, Живко Динев по напуштањето на бендот заплови во соло водите со неколку авторски песни. По дуетот со Миле Кузмановски и песната за родната Струмица, харизматичниот Жика реши да направи еден поголем потфат. Собирајќи ги околу себе своите пријатели – музичари, врвни инструменталисти, тој преработи и сними видеоматеријал за 15 музички бисери, чии кавер верзии по две секоја седмица, ќе излегуваат од денес во наредниот период во новата година.

Живко Динев во неговата изведба го придружуваат членовите на „Арија бенд“ како и други соработници, во секоја песна одделно. Жика тврди дека ова се воопшто најдобро и најскапо направените кавери во Македонија досега, зашто се правени со врвна и многу професионална екипа.

Инаку целиот материјал е визуелно сниман во елитниот скопски хотел Александар Палас, а зад аудио и видео продукцијата стои „Блекмеџик продукција“. Првите две песни од него кои беа избрани да го промовираат овој проект се српската фолк класика „Ружо румена“ и македонската „Злато си ми ти“ испеана од легендарниот Гоце Арнаудов, со која ви го претставуваме новото остварување на Живко Динев!