Мегафон

„Темпера“ на 18 април во „Станица 26“

„Темпера“ на 18 април во „Станица 26“

На 18 април, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ во организација на „3Гонга“ настапува македонската група „Темпера“. Во овој скопски бенд членови се музичките ветерани Мите Димовски на тапани, Ѓоле Максимовски на бас, Драган Гиновски на гитара и вокалистката со разорен глас, Тања Тас. На концертот ќе ги отсвират песните од нивниот албум „Играј“, премиерно ќе ја изведат во живо нивната нова песна „Не застанувај“ за која неодамна снимија и видео, како и песни од нивниот нов албум кој е во подготовка.

Досега бендот има настапувано низ цела Македонија. Во 2014 година тие беа специјални гости на два фестивали „Белгрејд колинг“ и „Скопје гори“, каде ѕвезда на вечерта беше Били Ајдол.

„Темпера создава музика полна со енергија и емоции, акцентирајќи ја индивидуалноста на изразот и нејзиното лично овоземно патување. Тоа е повик да не се дозволи да застане мислата, и тоа не само како своевиден танц со и во мислите, туку и во решителноста да се делува, да се истражува… и да не се игнорира поривот за игра, кој претставува своевиден одбранбен механизам за заштита и одбрана на душата. На концертот ќе свириме песни од албумот ’Играј’ како и промоција на новиот материјал од нашиот втор албум кој е во подготовка. Очекувајте енергична свирка, бидејќи одлично функционираме во живо“, велат членовите на бендот.

energicna-svirka-na-bendot-tempera-vo-stanica-26-02.jpg

 

Билетите  се веќе пуштени во продажба и можете да ги набавите преку „Купи карти за сè“.