Мегафон

Прес конференција: Познати се сите детали и се’ е подготвено за утрешниот концерт во чест на Тоше

Прес конференција: Познати се сите детали и се’ е подготвено за утрешниот концерт во чест на Тоше

На еден ден пред одржувањето на големиот концерт во чест на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, денес, четврток 1-ви ноември во 14 часот во хотелот Парк – Скопје се одржа прес конференција и промоција на неговиот нов албум „Secret Place“.  На промоцијата присуствуваше и стариот пријател на Тоше и фондацијата Проески – англискиот композитор и продуцент Енди Рајт.

Токму тој побуди голем интерес кја присутните новинари кои како за време на официјалниот дел на промоцијата внимателно ги следеа неговите раскажувања за сеќавањата на Тоше, страите и новите песни и воопшто како дошло до реализацијата на целиот овој проект.  Исто така, по завршувањето на истата англискиот продуцент даваше интервјуа, и одговарапше на прашањата на претставниците на медиумите кои се интересираа за сите непознати детали.

Покрај претставниците на организаторот – фондацијата Проески и  Аворд продукција и гостинот од Англија, Енди Рајт, најголем интерес кај седмата сила предизвика и присуството на внукот на Тоше, Кристијан Ристески, кој беше мета на новинарите и фоторепортерите.

Инаку, на пресот беше најавен концертот кој ќе се одржи утревечер,  петок, 02 ноември  во ВИП Арена „Борис Трајковски“, како и објавена програмата и потврден конечниот список на изведувачите кои ќе ги изведат песните од репертоарот на нашата муазичка икона. На концертот премиерно ќе бидат прикажани два нови видео спота со песните од Тоше.

За оваа прилика организаторите најавија дел од најголемите домашни, регионални и балкански музички ѕвезди како:

Борис Новковиќ, Владо Калембер, Каролина Гочева, Александра Радовиќ, Бојан Маровиќ, Тијана Дапчевиќ, Ања Рупел, Тамара Тодевска, Даниел Кајмакоски, групата „Фрајле“, Наум Петрески, бугарската пејачка Клавдија, Борис Режак… кои, како што најави организаторот, се очекуваат да пристигнат во текот на денешното попладне, вечерва и утре рано изутрина во Скопје.

 

Покрај нив највени беа и се појавија на прес конференцијата  уште и Антонија Гиговска, Александар Тарабунов, Александра Јанева... кои се дел од ѕвездите кои ќе настапат на концертот и ќе ги изведат песните од мјузиклот „Тајно моја“, а покрај нив од најавените македонски музички извдувачи па пресот присутен беше само Наум Петрески.

Внукот на Тоше  Кристијан Ристески  на концертот ќе ја изведе „We are blood“, песната која се наоѓа на новиот албум и деновиве  заедно со видеозаписот за неа, веќе  беше промовирана во радио и ТВ етерот.