Мегафон

Почина легендарниот актер: Семејството ја објави тажната вест

Почина легендарниот актер: Семејството ја објави тажната вест
фото: Shutterstock

Холивудската sвезда Стјуарт Витман, најпознат по многуте естерн филмови, почина на 92-годишна возраст.

Актерот почина во понеделникот, опкружен со семејство, во неговиот дом во Калифорнија, по компликации од рак на кожа, изјави семеен пријател.

фото:принтскрин

Витман има остварено бројни улоги во текот на својата кариера по кои ќе биде запаметен, една од најнезаборавните улоги е каде што играат со Џон Вејн во филмот „Команчероси“ од 1961 година.