Мегафон
тажна вест

Почина Добривоје Топаловиќ – уште една легенда на српската народна музика!

Почина Добривоје Топаловиќ – уште една легенда на српската народна музика!

Добривоје Топаловиќ, легендарниот српски фолк пејач, починал вчера рано наутро на 76-годишна возраст.

Тој започнал да пее во културно и уметничко општество во Чачак, а ја снимил првата сингл плоча „Ако знаев колку сакав“ во 1968 година.

За време на неговата повеќедецениска кариера, тој ќе сними 26 синглови  и 16 студиски албуми.

Пресврт во неговата кариера беше песната на композиторот Обрен Пјевовиќ,  „Еј, да ми е“, која ќе ја сними во 1981 година.

Во исто време, тој започнува соработка со композиторот Драган Александриќ, кој во соработка со текстописецот Радмила Тодоровиќ, напишаа неколку од неговите најубави песни: „Ако можев и ќе умрев за тебе“ и  „Те сакам, единствено мое“ (1982), „Проговори, слико“ и „Благодарам што постоиш“ (1985). Во 1986 година, тој сними албум со хит песната „Црно вино“.

Тој ја освои српската награда за естрада (1983), Наградата за животно дело на Фестивалот „Моравски бисери“ (2014), „Златната лира“  за извонредни вокални достигнувања (2015), Награда за животно дело од Здружението наестрадно-музички уметници на Србија (2017). ), како и наградите на многу музички фолк фестивали.

Последната желба пред да почине му била деновите кои му биле изброени да ги помине со својата сопруга во родното село Прељина.