Мегафон
фудбал-квалификации за СП

Македонија го прегази Лихтенштајн: Победа од 5-0 за прва радост во мундијалските квалификации

Македонија го прегази Лихтенштајн: Победа од 5-0 за прва радост во мундијалските квалификации

Македонската фудбалска репрезентација ја оправда фаворитската улога против Лихтенштајн и ја совлада оваа селекција со 5-0 за прва победа, во рамките на второто коло на групата Ј во квалификациите за пласман на СП во Катар 2022 година

Македонија во седмата минута од мечот поведе со 1-0, по слободниот удар кој што го изведе Енис Барди.Голманот на Лихтенптајн лошо беше поставен, а играчот на Леванте го виде тоа,директно биеше и го погоди голот на противникот.

Во 11 -та минута,нашата селекција можеше да го зголеми водството,но ударот на Барди заврши во пречката од голот на Лихтенштајн.

Нов обид во првото полувреме да го зголеми водството имаше нашата селекција преку Елмас во 20 минута кој од работ на шеснаесетникот биеше директно,но топката заврши покрај стативата.

Уште една шанса беше попуштена во првиот дел ,откако Трајковски при еден центаршут несебично ја спушти за Пандев,кој шутираше директно кон средината од голот на Лихтенштајн, но гостинскиот голман успеа да интервенира .

Македонија зголеми на 2-0 во второто полувреме со голот на Александар Трајковски во 50 минута од мечот по одличното проигрување на Енис Барди.

На 3-0 зголеми повторно Александар Трајковски со вториот погодок во 53 минута откако му се отвори позиција и биеше необранливо кон противничкиот гол.

Голеадата продолжи во 61.минута од вториот дел. откако во листата на стрелци се запиша и Елиф Елмас за предност од 4-0.

Конечните 5-0 ги постави Несторовски со мајсторски изведен пенал во 82. минута од мечот, по прекршокот кој беше направен над Николов во противничкиот шеснаесетник.

Оваа се први бодови за нашата селекција во Мундијалските квалификации по поразот од Романија во Букурешт во премиерното коло. Македонија во следното коло ќе гостува на фаворитот Германија во Дуизбург.

Останати вести од Мегафон