Мегафон
шампионка

Единаесетта победа на Ева Соколовска во ритмичка гимнастика во Германија

Единаесетта победа на Ева Соколовска во ритмичка гимнастика во Германија

Македонското девојче Ева Соколовска повторно се закити со злато. Таа пред неколку дена на републичкиот натпревар во Германија, каде што живее со семејството,  го освои првото место во ритмичка гимнастика. Ова на Ева е 11то по ред прво место од вкупно  11 натпревари кои ги имала за своите девет години.

Овој турнир е  најголемиот  каде таа победата ја освои без конкуренција,  со три поени повеќе од второ пласираната натпреварувачка. Ева настапи четири кореографии-  чуневи, хулахоп , соло  и топка,  и во сите четири кореографии го постигна  најдобриот резултат.

-Ева се натпреварува во нај силната класа, тоа значи дека директно да се пласира за Олимпијада . Таа тренира и за репрезентација, што значи дека два пати месечно оди на контрола за проверка на капацитет, кондиција и се што е потребно за активен спортист кого го подготвуваат за Олимпијада. И претстојат уште  два турнири за летен пехар и  уште еден  пријателски натпревар во Холандија. Освен тоа  настапи хуманитарно за денот на детето во Турција, велат нејзините најблиски.

Дека на Ева и претстои светла иднина во ритмичка гимнастика покажува и фактот дека со неа тренираат тројца женски тренери, кои во својата кариера постигнале светски резултати. Една од нив е и најдобрата од Венецуела, што била во топ пет во светот во ритмичка гимнастика.