Мегафон

Домаќинот Полска победник на детската Евровизија – Македонија и Мила на шестото место

Домаќинот Полска победник на детската Евровизија – Македонија и Мила на шестото место
фото:Принтскрин/јутјуб

Мила Москов со песната „Fire“ го освои шестото место на детската Евровизија која се одржа во арената „Гливице“ во Полска.

Бидејќи важеше за фаворит, Мила на сцената беше дочекана со громогласен аплауз, а од вкупните евровизиски поени на крајот имаше 150 кои ја донесоа меѓу најдобрите.

Автор на музиката и аранжманот на „Fire“ е нашиот плоден композитор Лазар Цветковски, додека текстот е на неговата сестра Магдалена Цветковска.

Полската учесничка Вики Габор со песната „Superhero“ е победничка на „Детската евровизија“ според гласовите на жири комисијата и на публиката.

Казахстан заврши на второто место, а третопласирана е Шпанија.