Мегафон
тажна вест

Битолскиот музичар Горан Јосифовски загина во сообраќајна несреќа

Битолскиот музичар Горан Јосифовски загина во сообраќајна несреќа

Горан Јосифовски, познат музичар од Битола, и своевремено тапанар во групата ,,Екстра Бенд” утринава загина во сообраќајна несреќа, пренесува „Фокус“.

Триесет и шест годишниот битолчанец излетал од патот со возилото, додека одел на работа, односно разнесувал прехранбени продукти во маркети. Од СВР Битола ја потврдија веста.

жжНа 17.02.2021 околу 05.25 часот во СВР Битола било пријавено дека на магистралниот пат Битола – Прилеп, патничко возило „комбе“, со битолски регистарски ознаки, управувано од Г.Ј. (36) од Битола, излетало од патот. Од здобиените повреди возачот починал на самото место. Лекар од итната медицинска помош констатирал смрт, а во координација со јавен обвинител телото е предадено на обдукција. Извршен е увид на местото на несреќата од увидна екипа на СВР Битола“ – информираат надлежните органи.

Горан зад себе ја остави сопругата и две малолетни деца, синче и ќеркичка. Беше добар соработник со речиси целата естрада и честа музичка придружба на многу познати пејачи за време на нивните настапи. Неговиот близок пријател, фолк пејачот Марјан Коцев во телефонски разговор за ,,Фокус” вели дека е скршен од веста.

„Огромна загуба за семејството, но и за цела естрада. Се подготвувам да тргнам во Битола, постојано само лоши вести слушаме изминатиот период. Одејќи на работа загинал, премногу е тешко сето ова“ – низ солзи раскажал Коцев.

Околу тоа колку беа блиски, зборува и настанот кој што се случи во 2014 година за време на јубилејниот 20-ти концерт на Марјан, кој се одржа во Универзална сала.

Тогаш, среде концерт, Горан пред камерите ја запроси својата долгогодишна девојка, а веста ја пренесоа голем број на медиуми. Естрадата денес се простува од него на социјалните мрежи.

Извор: Фокус.мк/В.К.